Reklama

Świat

Kościół u podnóża Araratu

Słynny ormiański klasztor Chor Wirap w Armenii na tle Araratu

Wikipedia

Słynny ormiański klasztor Chor Wirap w Armenii na tle Araratu

W 2001 r. Armenia obchodziła 1700. rocznicę przyjęcia chrztu przez króla Tyrydatesa III, co znaczy, że kraj ten jest najstarszym chrześcijańskim państwem świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrzest Armenii miał miejsce w 301 r., ale o wiele wcześniej nową religię przynieśli Ormianom sami apostołowie: Juda Tadeusz i Bartłomiej. Dlatego też Kościół ormiański nazywa się apostolskim i chociaż należy on do Kościołów wschodnich, nie jest Kościołem prawosławnym. Przez wieki uważano, że Kościół ormiański jest monofizycki, tzn. że nie przyjął nauki soboru chalcedońskiego (451 r.) o dwóch naturach Chrystusa w jednej Osobie. Chodziło głównie o problemy terminologiczne, których nie można było wyjaśnić ze względu na długowiekowe odizolowanie Armenii od reszty świata chrześcijańskiego. Problemy te rozwiązano dopiero niedawno – w 1990 r. przedstawiciele Kościołów prawosławnych i niechalcedońskich (wśród nich również Ormianie) uzgodnili, że w sprawach chrystologicznych nie ma między nimi różnicy. Do porozumienia z Kościołem katolickim doszło natomiast w 1996 r., kiedy to przywódca ormiańskiego Kościoła Apostolskiego katolikos Karekin I podpisał wraz z Janem Pawłem II wspólną deklarację chrystologiczną. Dlatego dziś między obu Kościołami nie ma w zasadzie poważnych różnic doktrynalnych. Jana Pawła II łączyła z katolikosem szczególna więź – gdy ten ciężko zachorował w 1999 r., Papież chciał go nawet odwiedzić i planował podróż do Armenii. Nie było to jednak możliwe i podróż odbyła się dopiero w 2001 r., w rocznicę chrztu Armenii, gdy na czele Kościoła Apostolskiego stał już nowy katolikos – Karekin II (Karekin I zmarł w czerwcu 1999 r.).

Obecnie ormiański Kościół Apostolski składa się z czterech patriarchatów, którym przewodzi patriarcha Wszystkich Ormian, rezydujący w Eczmiadzynie; pozostałe patriarchaty to: cylicyjski (Liban), Jerozolimy i Konstantynopola. Istnieje także Kościół katolicki obrządku ormiańskiego, liczący ok. 600 tys. wiernych, na którego czele stoi patriarcha rezydujący w Bzommar w Libanie. Terytorialnie Kościół ten jest podzielony na arcyeparchie, eparchie, egzarchaty i ordynariaty, wśród których jest ordynariat Europy Wschodniej. Obejmuje on Ormian katolików w Armenii, Gruzji, Rosji i Europie wschodniej; jego siedzibą jest Giumri w Armenii – drugie co do wielkości miasto kraju, a ordynariuszem – abp Raphaël François Minassian.

W związku z pielgrzymką papieża Franciszka do Armenii za tydzień wydrukujemy zapis wywiadu, którego specjalnie dla „Niedzieli” udzielił abp Raphaël Minassian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-06-15 11:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

List Biskupa legnickiego do kapłanów

2024-05-23 07:03

ks. Waldemar Wesołowski

Z okazji obchodzonego dziś święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, bp Andrzej Siemieniewski skierował list do kapłanów diecezji legnickiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele