Reklama

Niedziela Kielecka

W Roku Henryka Sienkiewicza

Szwajcarski czas noblisty z Oblęgorka

Unikatowe dokumenty były kluczowym wątkiem wystawy
w sienkiewiczowskim Oblęgorku

T.D.

Unikatowe dokumenty były kluczowym wątkiem wystawy w sienkiewiczowskim Oblęgorku

Wystawa „Czas mierzony szwajcarskim zegarkiem”, której wernisaż odbył się 15 kwietnia w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku k. Kielc, pokazuje ostatnie lata życia autora „Trylogii” i „Quo vadis” spędzone w Szwajcarii oraz jego intensywną działalność społeczną w szwajcarskim Vevey na rzecz Polski. Ekspozycja wpisuje się w Rok Sienkiewiczowski. Potrwa do końca wakacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem wystawy jest pokazanie codziennej pracy, jaką Henryk Sienkiewicz wykonywał dla swojej Ojczyzny, korzystając ze swej wielkiej sławy i rozpoznawalnego absolutnie wszędzie nazwiska – mówi w rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka Kowalska-Lasek, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jej zdaniem, Sienkiewicz „nadal – także i dzisiaj – pomagał swoim nazwiskiem” pozyskiwać mnóstwo cennych dokumentów do wystawy z wielu instytucji; niektóre z nich, ze względu na swą wartość, nigdy lub rzadko opuszczają stałe miejsca przechowywania: listy, bruliony, korespondencje. Wśród perełek są np. listy do bp. Adama Sapiehy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystawa przypomina, że schorowany, blisko 70-letni pisarz nie zrezygnował z działalności społecznej. Stanął na czele Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, organizacji, której celem było zbieranie za granicą pieniędzy i przekazywanie ich do kraju. Obok autora „Trylogii” ważną rolę w Komitecie odgrywali pełniący funkcję wiceprezesa Ignacy Paderewski, Antoni Osuchowski, a także biskup krakowski Adam Sapieha.

Ekspozycja w Oblęgorku została podzielona na kilka części. W pierwszej twórcy wystawy skupili się na okresie tuż po wybuchu I wojny światowej na atmosferze panującej wówczas w Królestwie Polskim oraz na przyczynach, dla których pisarz zdecydował się na emigrację.

Kolejna sekwencja dotyczy działalności Sienkiewicza w tzw. Komitecie Veveyskim. Zwiedzający mogą zapoznać się z „Odezwą do narodów cywilizowanych” tłumaczoną na wiele języków. Tę część uzupełniają listy, których treść świadczy o zaangażowaniu noblisty w pomoc Polsce.

Trzecia część jest poświęcona współpracy Sienkiewicza z Ignacym Paderewskim oraz Antonim Osuchowskim, z którymi działał w Komitecie w Vevey. Pisarz współpracował wówczas także z bp. Adamem Stefanem Sapiehą oraz papieżem Benedyktem XV.

Reklama

– Sienkiewicz nie miał żadnych oporów, aby prosić o pomoc papieża Benedykta XV – mówiła w dniu otwarcia wystawy Agnieszka Kowalska-Lasek. – Rzecz miała miejsce tuż po premierze „Quo vadis”, papież dobrze wiedział, kim jest Sienkiewicz – i pomoc przekazał.

Warto dodać, że 21 listopada 1915 r. w całym świecie zbiórka z tacy w kwocie 4 mln franków szwajcarskich została przekazana na rzecz Komitetu Vevey (najwięcej zebrano wówczas w Niemczech).

Drugą wystawą w oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach w Oblęgorku będzie zaplanowana na jesień ekspozycja pt. „Sienkiewicza pióro wieczne”, która przypomni historię rękopisów jego dzieł. Pisarz miał w zwyczaju obdarowywać rękopisami przyjaciół oraz znajomych. Wiele z nich przetrwało wojnę w Oblęgorku dzięki pomocy okolicznej ludności, która je przechowywała. Później spora ich część trafiała m.in. do Biblioteki Narodowej oraz Zakładu Ossolińskich.

W ramach Roku Sienkiewicza Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje szereg innych wydarzeń. Wystawa prezentująca życie i twórczość noblisty jest zaplanowana w listopadzie w Senacie RP. Podobny charakter będzie miała ekspozycja w Brnie (Czechy), o którą Muzeum Narodowe poprosił Instytut Polski w Pradze. Zostanie także wydany katalog zbiorów z Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, drukiem ukażą się dzienniki Marii Szetkiewicz – pierwszej żony pisarza, zmarłej w 1885 r.

W planach Muzeum Narodowego na ten rok znajdują się także ogólnopolska sesja naukowa, cykl koncertów w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (obecnie główna siedziba MN) oraz zlot szkół sienkiewiczowskich w Oblęgorku. Nie zabraknie także kina letniego oraz rodzinnego pikniku literackiego wokół „Quo vadis”.

Pałacyk w Oblęgorku został przekazany Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Sienkiewicz pałac opuścił we wrześniu 1914 r., wkrótce po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Reklama

O ogłoszeniu 2016 r. „Rokiem Henryka Sienkiewicza” zdecydował w parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 r. jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Rok Sienkiewicza w Oblęgorku oficjalnie zainaugurował 5 kwietnia wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Marszałek województwa świętokrzyskiego zaapelował do szkół o propagowanie twórczości Sienkiewicza m.in. przez czytanie jego powieści 1 czerwca w szkołach regionu.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-05 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śladami bohaterów „Trylogii”

Rok 2016 to Rok Sienkiewiczowski. W maju minęło 170 lat od narodzin pierwszego Polaka, który otrzymał literackiego Nobla, a w listopadzie obchodziliśmy 100. rocznicę jego śmierci.

Więcej ...

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?