Reklama

Polska

Bp Guzdek: wolność dla narodu jest jak tlen, bez którego nie sposób żyć

Gagorski/pl.wikipedia.org

Nasi ojcowie wiedzieli, że wolność dla narodu jest jak tlen, bez którego nie sposób żyć i rozwijać się - powiedział dziś w stołecznej archikatedrze św. Jana biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Mszą św. z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki rozpoczęły się w Warszawie obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne uroczystości odbędą się w południe na Placu Piłsudskiego. Bezpośrednio po nich rozpocznie się marsz "Razem dla Niepodległej", organizowany przez prezydenta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. W homilii bp Guzdek podkreślił, że w swojej historii Polacy wielokrotnie doświadczyli utraty wolności.

- Dziś, w 96. rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów, stajemy przed obliczem Boga, aby dziękować za dar wolności. Czujemy się bowiem zobowiązani, aby pamiętać o tych, którzy tyle razy narodowi skazanemu na unicestwienie nie pozwolili zapomnieć o wolnej Polsce – mówił bp Guzdek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że choć wiele z powstań narodowych upadło, to jednak przynosiły one konkretne owoce, a przelana krew i życie złożone na ołtarzu Ojczyzny zachęcały kolejne pokolenia do czynu zbrojnego. Przypomniał też rolę Kościoła w walkę o odzyskanie niepodległości.

Bp Guzdek zauważył, że dzięki patriotycznym postawom bohaterów narodowych coraz większa rzesza Polaków rozumiała, że nie wystarczy troska o życie dostatnie i wygodne. - Owszem, należało zabiegać o podnoszenie poziomu życia, aby stawało się ono łatwiejsze, ale nigdy za cenę utraty godności i suwerenności. Kolaboracja i zdrada racji stanu oceniane były zawsze negatywnie. Nasi ojcowie wiedzieli, że wolność dla narodu jest jak tlen, bez którego nie sposób żyć i rozwijać się - powiedział.

Biskup polowy przywołał słowa Aleksandry Piłsudskiej, żony marszałka Piłsudskiego wypowiedziane podczas spotkania z weteranami w 70. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. "Każde pokolenie ma swoje wielkości, które je kształtują. Wasze pokolenie miało Mickiewicza i Słowackiego. Dla nas w ciężkich latach niewoli, Wyście byli tą wielkością. O Was mówiło nam nie słowo pisane, lecz cicho szeptana Legenda”.

Bp Guzdek zauważył, że w trudnych chwilach dla narodu "wciąż była przekazywana pałeczka w sztafecie pokoleń wolności". W Powstaniu Warszawskim walczyli synowie i córki żołnierzy Legionów Polskich. - Ponieważ nie chcieli już dłużej zginać karku przed niemieckim okupantem i patrzeć biernie na wzmagające się prześladowania, chwycili za broń - podkreślił. Przypomniał, że walkę o niepodległość podjęli także w powojennej Polsce "Żołnierze Wyklęci". - Z ducha walki o poszanowanie wolności i godności każdego człowieka zrodziła się także w latach 80. ub. już wieku „Solidarność” - powiedział.

Reklama

Zdaniem bp. Guzdka niełatwo jest współczesnemu pokoleniu młodych pojąć, to czego doświadczyli ich rówieśnicy w walce o wolność Ojczyzny na przestrzeni ostatnich wieków. - Dlatego w dniu Narodowego Święta Niepodległości przywołujemy te trudne doświadczenia. Czynimy to również po to, by obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna - podkreślił.

Ordynariusz wojskowy zaapelował, by wyciągać wnioski z historii i dbać o los naszej Ojczyzny. - W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości potrzebne jest zatrzymanie się, modlitwa i refleksja na wojennych i powstańczych cmentarzach oraz przy pomnikach bohaterów narodowych. To oni nam podpowiedzą, jak „zapomniawszy pożytków własnych” najlepiej służyć Ojczyźnie. Zasugerują też, czego unikać, aby w kolejnych pokoleniach sztafeta wolności nie została zatrzymana - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz kapelani ordynariatu polowego i duchowni archidiecezji warszawskiej.

W Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, min. Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta, Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generałowie Wojska Polskiego, komendanci i funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży ochrony kolei, służby celnej, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie, harcerze i mieszkańcy Warszawy. Obecne były poczty sztandarowe wojska i organizacji kombatanckich.

Reklama

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił liturgię śpiewem. Po zakończeniu Mszy św. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych.

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana wart. Oddanych zostanie 21 salw armatnich dla uczczenia rocznicy odzyskania Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty.

Następnie rozpocznie się marsz "Razem dla Niepodległej" z udziałem prezydenta RP. Pochód złoży hołd twórcom Niepodległej Rzeczpospolitej: Józefowi Piłsudskiemu, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Paderewskiemu, Stefanowi "Grot" Roweckiemu oraz Romanowi Dmowskiemu, pod ich pomnikami złożone zostaną kwiaty.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-11 10:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Guzdek: polskim żołnierzom należy się szacunek

PAP

– Polskim żołnierzom należy się szacunek – apelował dziś abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego. - Trzeba powiedzieć zdecydowane „nie” dla słów pełnych pogardy i nienawiści - podkreślił duchowny odnosząc się do niedawnej wypowiedzi Władysława Frasyniuka. Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego zainaugurowano obchody Święta Lotnictwa. W południe na Polu Mokotowskim, pod pomnikiem Lotników Polskich poległych w latach 1939–1945, odbyła się ceremonia złożenia wieńców.

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj