Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi z Chrystusem

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

Tadeusz Boniecki

Pożegnanie znaków ŚDM odbyło się z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Stanisława Budzika

5 września archidiecezja lubelska pożegnała krzyż i ikonę Salus Populi Romani – znaki Światowych Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnią stacją na drodze pielgrzymowania znaków ŚDM był Chełm. W dniach od 3 do 5 września te wyjątkowe symbole gromadziły młodzież na modlitwach w szkołach i parafiach. W bazylice Mariackiej Mszę św. kończącą peregrynację sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański. Eucharystię koncelebrowali także abp Stanisław Budzik oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W kościołach i szkołach

Znaki ŚDM dotarły do Chełma z Krasnegostawu. 3 września przed kościołem Ojców Franciszkanów oczekiwała młodzież oraz proboszczowie chełmskich parafii, którzy w uroczystej procesji przenieśli krzyż i ikonę do parafii pw. Świętej Rodziny. – Cieszymy się obecnością każdego młodego człowieka, bo przecież te symbole są szczególnie dla nich. One mają jednak wyjątkowy wymiar dla każdego z nas, bo każdy z nas ma swój udział w krzyżu Chrystusa. Znaki ŚDM są dane młodzieży po to, aby przypomnieć jej, że świat nie może być pustą wyspą, która nie potrzebuje łaski Chrystusa – mówił proboszcz ks. Mirosław Bończoszek podczas Mszy św. Po niej rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Następnego dnia symbole ŚDM gościły w chełmskich szkołach. – Chcemy, aby Chrystus wraz ze swoją Matką był wśród młodych w miejscu ich codziennej nauki. Będą mieli wyjątkową okazję zbliżenia się do Boga i powierzenia Mu swoich trosk za wstawiennictwem Maryi – mówił ks. Jacek Lewicki, koordynator duszpasterstwa młodzieży w Chełmie, który dbał o sprawny przebieg peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaki ŚDM nawiedziły I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcące. Podczas wyjątkowego spotkania młodzież m.in. obejrzała film przybliżający historię Światowych Dni Młodzieży oraz adorowała krzyż. – Każdy z nas musi podejmować jakieś decyzje, w tym tę najważniejszą: czy opowiem się za Bogiem, czy też przeciwko Bogu. Proponuję wam drogę pójścia za Chrystusem, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że będzie na niej obecny krzyż – mówił do uczniów ks. Cezary Ścisłowski. – Mamy przed sobą symbole krzyża Chrystusowego i Matki Bożej, bo gdzie krzyż, tam jest i Maryja. Życzę wam, abyście doświadczyli miłości Chrystusa, abyście się nie bali zawierzyć Mu swojej młodości i życia – podkreślał duszpasterz. W odpowiedzi sala gimnastyczna IV LO wypełniła się śpiewem: „Nasz Bóg jest potężny i w mocy swej króluje nad nami”, a jedna z uczennic mówiła w imieniu kolegów: – Panie Jezu, Ty znasz moje intencje, słowa i czyny. Przychodzę do Ciebie, aby powierzyć Ci swoją młodość. Chcę, aby moje życie było dobre. Potrzebuję Twojego światła i Twojej pomocy.

Reklama

Ze szkół symbole ŚDM zostały przeniesione do najstarszej chełmskiej parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Tam wierni zgromadzili się na modlitwie śpiewem i Koronką do Bożego Miłosierdzia. Ostatnią piątkową stacją była bazylika Mariacka na Górze Chełmskiej. Znaki ŚDM w uroczystej procesji wprowadził do świątyni proboszcz ks. Tadeusz Kądziołka. Przez kilka godzin wierni modlili się podczas osobistej adoracji, nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Mszy św. Ustawiali się też w długiej kolejce, aby ucałować wyjątkowy krzyż i ikonę Matki Bożej.

W sobotę 5 września znaki nawiedziły jeszcze parafię pw. Chrystusa Odkupiciela. Przez kilka godzin czuwały przy nich poszczególne grupy parafialne. Stamtąd krzyż i ikona powróciły do bazyliki na Górze Chełmskiej.

Pożegnanie znaków ŚDM

Uroczystej Mszy św. na zakończenie peregrynacji przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Przybyła na nią delegacja młodzieży z diecezji płockiej, która przejęła znaki ŚDM. – Podczas tych dni nauczyliśmy się odkrywać obecność Chrystusa na drogach naszego życia – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski podkreślił, że znak krzyża jest przede wszystkim znakiem radości, bo w przyszłym roku będziemy gościć młodych z całego świata i dzielić się z nimi naszym entuzjazmem wiary. Abp Budzik wskazał też na obecność znaku Matki Bożej. – Z Chrystusowym krzyżem przybywa ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Najstarszy obraz Kościoła zachodniego spotyka się na Górze Chełmskiej z jednym z najstarszych i najcenniejszych obrazów Kościoła wschodniego – podkreślał. Żegnając te znaki i przekazując je do diecezji płockiej, Ksiądz Arcybiskup zapewniał, że serca mieszkańców archidiecezji lubelskiej wypełnione są radością, bo Chrystus zostaje z nami w naszych sercach, sakramentach Kościoła oraz w siostrach i braciach.

Reklama

W homilii abp Stanisław Gądecki mówił m.in. o cierpieniu wypływającym z Chrystusowego krzyża. – Wszyscy ludzie mają udział w Chrystusowym krzyżu. Mają udział w cierpieniu na różne sposoby: cierpienie fizyczne zachodzi wówczas, gdy boli ciało, natomiast cierpienie moralne jest bólem duszy – mówił Metropolita Poznański. Przewodniczący KEP odwołał się też do Pisma Świętego, będącego w pewnym sensie wielką księgą o cierpieniu. Podał opisane sytuacje, m.in. śmierć własnych dzieci, bezdzietność, prześladowanie i wrogość otoczenia, samotność, wyrzuty sumienia. – Cierpienie jest ceną za miłość i bywa szczególnie bolesne, wtedy gdy kochamy tych, którzy nas nie kochają – mówił abp Gądecki. Nawiązał też do problemu przybywających do Europy uchodźców. Wezwał do tego, aby parafie były przygotowane na przyjęcie tych cierpiących i potrzebujących pomocy ludzi. – Podawanie ręki ludziom cierpiącym jest jedną z naszych najważniejszych powinności – podkreślał. – W obliczu przybywających do Europy uchodźców trzeba się przygotować do tego, jak pomóc ludzkiemu cierpieniu. Trzeba, aby każda parafia przygotowała miejsca dla tych ludzi, którzy są prześladowani i przyjdą do nas, oczekując pomocy i braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują – apelował.

Pod koniec uroczystej Liturgii przedstawiciele młodzieży zawierzyli swoje życie Chrystusowi i Matce Bożej. Później podziękowania wolontariuszom zaangażowanym w organizację peregrynacji znaków złożył ks. Adam Bab, koordynator ŚDM w naszej archidiecezji. – Dziękuję za wszelkie zaangażowanie. Był to czas bardzo owocny. Naszym zadaniem jest teraz wszystkie te owoce rozpoznać i pomnożyć – mówił duszpasterz.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-17 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja symboli ŚDM

Młodzi z symbolami ŚDM

Archiwum parafii Bożego Ciała w Jarosławiu

Młodzi z symbolami ŚDM

Do Jarosławia dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży. Było to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, w którym pojawiły się krzyż i ikona Matki Bożej.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...