Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni Jakubowe w Krzepicach

Dni Jakubowe w Krzepicach

Magdalena Nowak

Dni Jakubowe w Krzepicach

Jak co roku, w Krzepicach obchodzono Dni Jakubowe. Trwały one od 24 do 26 lipca br. Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy parafii pw. św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 24 lipca odbyły się spotkanie z pisarką Małgorzatą Kalicińską oraz Jakubowe Turnieje Sportowe. W sobotę zaś miała miejsce IV Pielgrzymka Rowerowa Przyjaciół i Sympatyków Dróg św. Jakuba „Rowerowe Camino”. O godz. 17.30 proboszcz ks. Szymon Szymocha odprawił Mszę św., po której wierni mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu jasnogórskiego organisty Marcina Lauzera. Początek koncertu to dźwięki ponad 200-letnich, rzadko już dzisiaj używanych, organów znajdujących się z boku ołtarza głównego. Były też organowe wykonanie i śpiew „Ave Maria” według muzyki Franza Schuberta oraz Giulio Cacciniego.

Potem wręczono nagrody za osiągnięcia sportowe. Wysłuchano też występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Starokrzepic i obejrzano popisy mażoretek. Wokalne talenty w swoim recitalu zaprezentowali Karolina Jędrak i Jakub Kierat. Następnie sekcja wokalna „Canticum Cordium” dała koncert: „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Wieczorem wszystkich rozbawiał natomiast Mariusz Kalaga z zespołem, wykonując śląskie szlagiery. Dyskotekę poprowadził DJ Emil.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielę o godz. 6 rozpoczęły się zawody wędkarskie na zalewie Łezka. W samo południe została odprawiona uroczysta Msza św. odpustowa wraz z procesją przez o. Felicjana, franciszkanina z Wielunia. W homilii kaznodzieja odniósł się do drogi wewnętrznej przemiany, jaką przeszedł św. Jakub, aby z człowieka porywczego, pełnego temperamentu, ufającemu we własne siły – dzięki miłości Jezusa – przeobrazić się w pokornego apostoła, ufającego nie ludzkiej, ale Boskiej sile. – Jakże często jesteśmy w swym ziemskim postępowaniu podobni do porywczości Jakuba – mówił o. Felicjan. – Na tej drodze mamy wzór, co należy zmienić, aby iść właściwą drogą pokory ucznia Chrystusa – przekonywał.

Reklama

Niedzielne popołudnie zaowocowało kolejnymi występami, m.in. Dziecięcego Zespołu „Wiolinki” ze SP nr 1 w Krzepicach. Wystąpili ponadto uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dankowic i grupa teatralna „Sotie”. Natalia Kutuś z Gliwic zaprezentowała francuskie przeboje.

Podczas Dni Jakubowych krzepicki rynek ożył. Wypełnił się licznie przybyłymi gośćmi, mieszkańcami i stoiskami wystawienniczymi. Można było też podziwiać stare samochody i motocykle. Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-06 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

15. Dni Tischnerowskie w Krakowie

Ks. prof. Michał Heller

Maria Fortuna- Sudor

Ks. prof. Michał Heller

Wykład „Człowiek sceny, człowiek dramatu” ks. prof. Michała Hellera był punktem kulminacyjnym 15. Dni Tischnerowskich. Colloquia Tischneriana w piątkowy wieczór szczelnie zapełniły Auditorium Maximum UJ.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Katyń i Smoleńsk w księdze historii. SPSK pamięta

2024-05-22 15:42

Maciej Orman/Niedziela

W siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie została odsłonięta i poświęcona tablica katyńsko-smoleńska. To już 38. taka tablica, która wpisuje się w program wychowawczo-patriotyczny „Tablice katyńsko-smoleńskie w szkołach SPSK”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...