Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Cedynia

Woda jest początkiem wszystkich rzeczy

Archiwum prywatne

21 czerwca 2015 r. mieszkańcy gminy Cedynia oraz turyści spotkali się nad Odrą, w najdalej na zachód wysuniętym geograficznie punkcie Polski (pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem), by celebrować poświęcenie nurtów rzeki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ceremonię odprawił ks. dziekan kan. Michał Kostrzewa, proboszcz parafii pw. NMP w Cedyni. Wspólna modlitwa oraz pieśni były dedykowane także św. Janowi Chrzcicielowi, którego rocznicę urodzin obchodzimy 24 czerwca.

Modlitwa o błogosławieństwo Odry – księżnej polskich rzek – by była nam spokojną i przynosiła bezpieczeństwo oraz dobrobyt, jest odprawiana w Cedyni już po raz czwarty. Ceremonię poprzedziła Msza św. w intencji mieszkańców, odprawiona z okazji Dni Cedyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie było również okazją do integracji mieszkańców i prezentacji miejsca, które z inicjatywy mieszkańca – p. Zbigniewa Bogdanowicza – będzie oznakowane turystycznie. Organizatorzy pikniku nad Odrą planują ustawienie w tym miejscu tablicy informacyjnej i kamienia pamiątkowego, a także zagospodarowanie turystyczne terenu nad Odrą.

Reklama

W kulturowej symbolice woda jest jednym z żywiołów i przeciwstawiana jest ogniowi, powietrzu i ziemi. Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie. W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie.

Ze wszystkich żywiołów to woda wpłynęła najbardziej na ludzkie wartości związane z symboliką, rytuałami i metafizyką. Woda jest obecna w kulturze, tradycjach, zwyczajach oraz sposobach postrzegania środowiska naturalnego.

Woda to pramateria, początek Wszechświata, źródło wszystkich rzeczy. Już od czasów starożytnych jest synonimem Chaosu (przeciwieństwem Kosmosu – porządku), przynosi symboliczną śmierć i takież odrodzenie w niezliczonych ceremoniach kulturowych, przemianę ze „starego” w „nowe”. Woda jako źródło życia w wielu mitach jest najpowszechniejszym lekiem w uzdrowiskach.

W większości kultur woda została obdarzona duchowością. Szacunek dla świętości wody jest nadal wielki i wiele społeczności wciąż kultywuje obrzędy i zwyczaje związane z wodą. Woda jest również elementem wielu uroczystości, jak chrzty, ablucje, rytuały oczyszczenia, a także ceremonie zaślubin. Ogromny kalejdoskop znaczeń mówi nam o istnieniu wody w religii, filozofii, sztuce i nauce. Całe społeczeństwa budowane są na kulturze, polityce i inżynierii wody. Od czasów najstarszych człowiek był zafascynowany żywiołem wody, a także od niego uzależnionym: od zakładania miast i architektury oraz układów dróg i komunikacji, przez próby okiełznania wody – budowę akweduktów, łaźni, świątyń, kanałów, melioracje; walki z nią – podczas okresowych suszy i potopów, aż do entuzjazmu podczas jej poszukiwania na Marsie i innych planetach.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dolina Baryczy

Anna Buchar

Harmonia człowieka i natury. Ptasie królestwo. Kraina największych stawów rybnych w Europie. Wakacje do dobra okazja, by wczuć się w rytm tego malowniczego miejsca.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?