Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłański dzień skupienia w Siekierkach

Ks. Robert Gołębiowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie nawiązywał w swoich homiliach i wystąpieniach do fundamentów życia kapłańskiego. Wskazywał na charyzmat posługi, ubóstwo, rozmodlenie w Duchu Świętym czy służbę wobec ubogich i cierpiących. Każdy ksiądz ma więc być przede wszystkim mężem modlitwy i pokornym sługą Boga dla uświęcenia powierzonego mu Ludu Bożego. Wymaga to stałej formacji duchowej i kształtowania świadomości celu swojej misji duszpasterskiej. Temu celowi służą kapłańskie rekolekcje i dni skupienia, których w ciągu całego roku jest organizowanych w skali diecezji niezmiernie dużo, o czym nawet pewnie wierni świeccy do końca nie wiedzą. Jednym z ważniejszych dni jest Kapłański Dzień Skupienia, który w sobotę 27 czerwca odbył się w sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach.

Okazja do zatrzymania się w swej kapłańskiej drodze była szczególna, gdyż przeżywamy obecnie Rok Życia Konsekrowanego, który poświęcony jest refleksji nad istotą posługi zgromadzeń zakonnych, których członkowie składają przede wszystkim trzy podstawowe śluby: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Kapłani diecezjalni oraz zakonni z terenu naszej archidiecezji przybyli do najstarszego sanktuarium maryjnego po to, by przyjrzeć się swojemu powołaniu oraz wzmocnić ducha w dalszym posługiwaniu. Tegoroczną kapłańską pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego, a następnie do księży konferencję wygłosił ks. dr Mirosław Wierzbicki SDB, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Religii w Zakładzie Katechetyki na Wydziale Nauk o Wychowaniu Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Skupił się wokół wielu ważnych treści dotyczących posługi kapłańskiej, akcentując rolę każdego księdza jako nieustannego lidera swojej wspólnoty oraz ewangelizatora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po konferencji kapłani wyruszyli w ponad 3-kilometrową pieszą pielgrzymkę, idąc Drogą Różańcową w stronę Siekierkowskiego Cmentarza Wojennego. Po drodze przy 20 kapliczkach różańcowych rozważali wszystkie tajemnice, odnosząc je do swojego życia kapłańskiego. Na cmentarzu jako ukoronowanie pielgrzymki odmówiono modlitwę „Anioł Pański” w intencji wszystkich spoczywających tam żołnierzy.

Reklama

Po powrocie odbyła się druga konferencja ks. dr. Mirosława Wierzbickiego SDB, wystawiono do adoracji Najświętszy Sakrament, by na zakończenie Dnia Skupienia odprawić koncelebrowaną Mszę św. pod przewodnictwem gościa z Rzymu, który także wygłosił homilię. Pod koniec Eucharystii do zgromadzonych kapłanów przybył bp prof. Henryk Wejman, który w słowie przed błogosławieństwem przekazał zebranym kilka istotnych, kapłańskich, ascetycznych myśli. Nad całością Dnia Skupienia czuwał, jak zawsze, z wielkim oddaniem kustosz sanktuarium ks. kan. Bogdan Przybysz.

Umocnieni głębokimi duchowymi przeżyciami kapłani powrócili do swych wspólnot, by z jeszcze większą gorliwością służyć powierzonym sobie wiernym.

Pamiętajmy wszyscy o wspieraniu naszą modlitwą wszystkich kapłanów posługujących w archidiecezji, gdyż ta wspólnota serc wołających do Boga służyć ma szczególnie uświęceniu pracy duszpasterskiej i wzrastaniu w łasce powołania.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: wielkopostny dzień skupienia organistów

Fotolia_Minerva Studio

Dbając o piękny śpiew liturgiczny, pomnażamy chwałę Pana Boga i przyczyniamy się do uświęcania tych, którzy uczestniczą w liturgii. Grając służycie Panu Bogu – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 30 marca przewodniczył Mszy św. podczas wielkopostnego dnia skupienia organistów.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...