Reklama

Polska

Kard. Nycz: naśladujmy papieża w jego więzi z Bogiem, otwartości na drugiego człowieka i pracowitości

Stelmasiak Artur

W przededniu XIV Dnia Papieskiego, kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z KAI mówi o tym, jak dzisiaj możemy naśladować św. Jana Pawła II i w jaki sposób przekazywać kolejnym pokoleniom jego naukę. Tegoroczny Dzień Papieski będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę, 12 października pod hasłem: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Dzień Papieski, przeżywany w roku dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, jest okazją nie tylko do wdzięczności za postać Wielkiego Polaka, ale także do refleksji nad tym, jak dzisiaj przekazywać jego naukę i jak go naśladować. Mówi o tym w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Jest to czas przełomowy dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje Dzień Papieski, w tym sensie, że musimy się uczyć pokazywania papieża w nowy sposób. Dotychczasowa formuła już nam się wyczerpuje - mówi metropolita warszawski. Kard. Nycz zauważa, że błędem jest założenie, że kolejne pokolenia, którym mówi się o papieżu, wiedzą o nim tyle, co my. - Ludzie młodzi, którzy urodzili się już po śmierci papieża, nie widzieli go, nie słyszeli, nie mają bezpośredniego doświadczenia - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To wymaga nowych metod przekazywania myśli papieskiej. Kard. Nycz proponuje, aby uczyć młodzież o papieżu "w sposób plastyczny, ciekawy, interesujący, tak jak uczy się najlepszej historii w szkole".

Na pytanie o to, jak możemy podążać śladami Jana Pawła II, metropolita warszawski odpowiada, że chodzi przede wszystkim o naśladowanie go w jego więzi z Bogiem. - Na pewno nie będziemy go naśladować w tych funkcjach, jakie pełnił jako biskup czy papież, natomiast możemy go naśladować, jako człowieka, który żył w wielkiej, ciągłej więzi z Panem Bogiem. Możemy to robić przez modlitwę, skupienie, otwarcie na Pana Boga, które u papieża było widoczne na każdym kroku" - powiedział kardynał.

Ważną cechą papieża, w której może być dla nas wzorem, jest zdaniem kard. Nycza, otwartość na drugiego człowieka. - Możemy go naśladować w pozytywnym, ciepłym otwarciu na drugiego człowieka, zauważaniu ludzi, traktowania ich osobowo, personalistycznie. On rozmawiał z każdym indywidualnie. Myślę, że to jest na pewno to, co możemy zrobić - dodał kard. Nycz.

Reklama

Jan Paweł II wyróżniał się także niezwykłą pracowitością. To, zdaniem metropolity warszawskiego, kolejna cecha, której możemy się od Jana Pawła II uczyć. - Papież wykorzystywał każdą chwilę, zawsze podziwiałem w nim rozległość zainteresowań, za którą stała bardzo ciężka praca. To był człowiek bardzo pracowity, a przy tym człowiek, który potrafił znaleźć czas na to, żeby być z ludźmi, z małżeństwami. To także było bycie służebne, które sprawiało, że ci młodzi korzystali, małżeństwa korzystały, a jeszcze z tego powstała książka - powiedział kard. Nycz.

W tym roku centralnym miejscem, w którym odbędą się obchody Dnia Papieskiego, będzie kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Tam na godz. 15.30 zaplanowano "Apel Modlitewny Miasta Warszawy z Ojcem Świętym" oraz Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Będzie on transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia, a na scenie będzie można usłyszeć takich artystów jak Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Olga Szomańska, Natalia Niemen, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, Paweł Kukiz i Mietek Szcześniak. Wstęp na koncert jest wolny.

Tradycyjnie, podczas Dnia Papieskiego, odbędzie się zbiórka do puszek na fundusz stypendialny dla podopiecznych fundacji. Zdolną młodzież będzie można wspomóc w kościołach w całym kraju oraz podczas zbiórki publicznej na ulicach miast.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-09 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przekazać myśli Jana Pawła II

Zwycięska grupa teatralna „Koneser” podczas koncertu laureatów

Przemysław Mosur

Zwycięska grupa teatralna „Koneser” podczas koncertu laureatów

Już po raz jedenasty w Zakopanem młodzi ludzie z różnych części Polski mieli okazję poznać sens papieskich nauk i myśli, dokonując ich interpretacji poprzez sztukę.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?