Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rok Życia Konsekrowanego

Instytut Miłosierdzia Bożego

Bł. ks. Michał Sopoćko

www.kazimierz.archibial.pl

Bł. ks. Michał Sopoćko

Rok życia konsekrowanego, który rozpoczął się w Kościele katolickim 30 listopada ub.r., jest dobrą okazją do przybliżenia nam wszystkim wiedzy o różnorodności i bogactwie charyzmatów instytutów życia konsekrowanego obecnych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry i bracia zakonni rozpoznawalni są po habitach, choć nie zawsze znamy pełne nazwy ich zgromadzeń zakonnych, do których należą, i jeszcze może mniej ich założycieli i duchowość. Natomiast mało lub wcale nieznane są świeckie osoby konsekrowane, które nie wyróżniają się strojem od innych i dodatkowo niektóre z nich żyją w dyskrecji. Jedną z form świeckiego życia konsekrowanego są instytuty świeckie, które istnieją oficjalnie w Kościele od 1947 r., zatwierdzone przez papieża Piusa XII konstytucją apostolską „Provida Mater Ecclesia”. W Polsce istnieje 25 instytutów świeckich zarejestrowanych w Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. W naszej archidiecezji mieszka bardzo niewiele świeckich osób konsekrowanych – członkiń Instytutu Świętej Rodziny, karmelitańskiego Instytutu Elianum, Instytutu Przemienienia Pańskiego oraz Instytutu Miłosierdzia Bożego. W tym artykule chciałabym krótko przedstawić ten ostatni.

Instytut Miłosierdzia Bożego (IMB) wywodzi się ze wspólnoty tzw. Wileńskiej Szóstki powołanej przez bł. ks. Michała Sopoćkę w Wilnie w latach II wojny światowej jako zaczątek nowego zgromadzenia, którego założenia domagał się Pan Jezus przez św. Faustynę Kowalską (Dz. 437, 1155). Konieczność opuszczenia Wilna, repatriacja i różne sytuacje życiowe, a także odmienne wizje realizacji charyzmatu Miłosierdzia Bożego rozdzieliły po wojnie tę wspólnotę. Powstały z niej dwie: Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz świecki Instytut Miłosierdzia Bożego, które nadal łączy charyzmat Miłosierdzia Bożego, liczne kontakty, rekolekcje w domu sióstr i wzajemne wspieranie się modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Założycielem IMB jest bł. ks. Michał Sopoćko (1888-1975), spowiednik św. Faustyny i niestrudzony realizator jej misji głoszenia światu Bożego Miłosierdzia, po wojnie profesor Seminarium Duchownego w Białymstoku, w 2008 r. wyniesiony do chwały ołtarzy. Współzałożycielką jest doc. dr Ludmiła Roszko (1913-2000), członkini wspólnoty powołanej w Wilnie przez bł. ks. Michała Sopoćkę; po II wojnie światowej pracownik naukowy Zakładu Geografii Uniwersytetu Toruńskiego. Patronkami Instytutu Miłosierdzia Bożego są Najświętsza Maria Panna Matka Miłosierdzia i św. Faustyna Kowalska.

Reklama

Ludmiła Roszko w Toruniu zaczęła gromadzić wokół siebie osoby, które zainteresowała ideami i charyzmatem Miłosierdzia Bożego głoszonym przez bł. ks. Michała Sopoćkę. Od 1948 r. – dzięki gorliwości i zaangażowaniu Ludmiły Roszko i o. Leona Nowaka SJ (1948-1965), pierwszego asystenta kościelnego – Instytut rozwijał się liczbowo i organizacyjnie; najpierw w Toruniu, a później jako wspólnota międzydiecezjalna. 4 marca 1998 r. bp Andrzej Suski erygował Instytut Miłosierdzia Bożego jako świecki instytut życia konsekrowanego na prawie diecezjalnym. Obecnie członkinie IMB są rozproszone po prawie wszystkich diecezjach w Polsce, także w Brazylii, Włoszech i na Litwie. Z Instytutem są też związane osoby stowarzyszone.

Charyzmatem IMB jest ukochanie i uwielbienie Miłosierdzia Bożego w oparciu o orędzie Pana Jezusa przekazane św. s. Faustynie i rozwijane przez bł. ks. Michała Sopoćkę. Znamiennym rysem duchowości członkiń Instytutu jest treść wezwania „Jezu, ufam Tobie!”. Charyzmat Instytutu realizowany jest w życiu będącym połączeniem konsekracji i świeckości. Członkinie IMB oddają się Bogu całkowicie przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a jednocześnie pozostają osobami świeckimi. Wieczystą profesję w IMB poprzedzają akty ofiarowania się Matce Bożej Miłosierdzia i Jezusowi Miłosiernemu oraz roczne śluby ponawiane przez 5 lat. Członkinie IMB prowadzą życie w zwykłych warunkach człowieka świeckiego, mieszkają samotnie lub z rodzinami, zaangażowane w pracę zawodową, życie rodzinne, towarzyskie i społeczne. Muszą być osobami samodzielnymi i kompetentnymi w życiu zawodowym i społecznym. Wielbią Miłosierdzie Boże modlitwą, pełnym oddaniem i zaufaniem Bogu i praktyką czynów miłosierdzia oraz przez szerzenie i pogłębianie czci Bożego Miłosierdzia w dostępnych środowiskach. Dążąc do naśladowania Jezusa Miłosiernego, starają się być szczególnie wrażliwe na potrzeby innych, angażują się w pracę w parafiach, w ruchach młodzieżowych, zespołach Caritas, Bractwa Więziennego itp. Członkinie Instytutu nie prowadząc życia wspólnotowego, starają się o stworzenie prawdziwych więzi rodzinnych; spotykają się na miesięcznych dniach skupienia, dorocznych rekolekcjach, grupach formacyjnych i przy różnych nieformalnych okazjach.

Warunkiem realizacji własnej konsekracji w świecie i jednocześnie źródłem radości członkiń IMB jest świadomość przynależności do Jezusa Miłosiernego, osobowa z Nim więź i pełne Jemu zawierzenie.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-23 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: inauguracja Instytutu Pamięci Dziedzictwa Kresowego

Roman Czyrka

„Łatwo zdobyć poparcie w chwilach otwartej walki czy represji. Natomiast na cichą dyskryminację dość często przymyka się oczy «dla dobra wyższego», dla zachowania pozorów poprawności politycznej” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki 9 maja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Więcej ...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Więcej ...

Wystawa Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie

2024-05-28 10:22

Mat.prasowy

Od 25 lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...