Reklama

Kościół

Jasna Góra: 49. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki

2025-07-20 18:53

BP Jasnej Góry

„Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski” - to 300 pątników paulińskiej 49. Pieszej Pielgrzymki z krakowskiej Skałki. Jak podkreślano, to pielgrzymka dla każdego, bo jest rodzinnie, kameralnie, trasa wiedzie malowniczym szlakiem Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Są pątnicy ze Szwecji czy Austrii i z całej Polski: Gdańska, Poznania, Warszawy, Zakopanego, Rzeszowa, Przemyśla, Biecza czy Wrocławia, „no i troszeczkę z Krakowa”- uśmiechał się o. Grzegorz Zakrzewski, główny przewodnik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elżbieta już przestała liczyć swoje „skałeczne pielgrzymowanie”. W tym roku świętowała złoty jubileusz małżeństwa. - Wychowałam dzieci, teraz wnuki i dziękuję Matce Najdroższej, Najukochańszej Mateńce, że mogę tu być. Nie jest to żaden trud, jest to radość, wielka radość, że jestem tutaj - cieszyła się pątniczka. Chwali życzliwość ludzi i „piękne relacje przepełnione Bożą miłością”.

Najmłodszym uczestnik pielgrzymki miał roczek, najstarsza pątniczka 85 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Szliśmy z hasłem „Pielgrzymi nadziei na szlaku łaski”, żeby doświadczyć tego, że pielgrzymowanie z Chrystusem jest łaską, która prowadzi do zbawienia - wyjaśniał o. Grzegorz Zakrzewski, który obchodził swój mały jubileusz - 10 lat pielgrzymowania jako główny przewodnik. Przyznaje, że pielgrzymka skałeczna jest ciekawą pielgrzymką, „bo tu ludzie z całego świata i z całej Polski szukają Boga na szlaku, który wiedzie przez piękną Jurę Krakowsko-Częstochowską”.

Podziel się cytatem

Wielu pielgrzymów przyznaje, że to, co ich tu przyciąga to duchowość paulińska, którą też można „pooddychać” na pielgrzymce. Tak uważa Ela ze Zgierza, która ma bogate pielgrzymkowe doświadczenie, bo z różnymi grupami szła na Jasną Górę już 20 razy. Teraz po raz 21., a zarazem pierwszy z paulińską ze Skałki. Jest poruszona duchowym bogactwem pielgrzymki: starannie przygotowanymi, bogatymi w treść konferencjami, homiliami, pięknem śpiewu. Jak podkreśla, wielkim umacniającym świadectwem są idące rodziny z dziećmi. Z tego też bowiem słynie pielgrzymka skałeczna - z rodzinności. Zwyczajem stało się też to, że to właśnie dzieci jako pierwsze wbiegają na błonia jasnogórskie.

- Doświadcza się tego paulińskiego ducha, ducha modlitwy, kontemplacji, ducha maryjnego, w końcu prowadzą nas „wybrańcy Maryi”. To niejako w ramionach Maryi jesteśmy, idziemy pod Jej opieką - mówiła pątniczka ze Zgierza. Jak wyznała, na pielgrzymi szlak powróciła po przerwie spowodowanej chorobą onkologiczną. - To jest moja pierwsza pielgrzymka, gdzie wróciłam i całą tę pielgrzymkę przeszłam, tak jak ze starych dobrych czasów, znaczy przed chorobą - mówiła z nieukrywaną radością i wzruszeniem. - „Tyś świata królową, tyś gwiazdą na niebie, Ty nas wiedziesz przed Jezusa, wieczny tron. Maryja, Ave Maryja, u Boga nam wypraszaj zdroje łask, by świat lepszy był, by w miłości żył”- wyśpiewała swoją ulubioną pielgrzymkową pieśń.

Podziel się cytatem

Jutro pielgrzymi uczestniczyć będą w Eucharystii, drodze krzyżowej, modlitwie różańcowej - to tzw. „skałeczny dzień” na Jasnej Górze.

Pielgrzymka od 49 lat wyrusza z sanktuarium św. Stanisława, biskupa i męczennika na krakowskiej Skałce, gdzie posługują zakonnicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Paulini na Skałce obecni są od 1472 r., kiedy to zostali sprowadzeni z klasztoru na Jasnej Górze przez kanonika krakowskiego Jana Długosza.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za peregrynację Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia

BP KEP

Łaskami słynący wizerunek Czarnej Madonny, który przemierzył drogi waszej archidiecezji, powraca do swego domu, w którym zawsze mamy radość spotkania się z naszą niebieską Matką – powiedział abp Antonio Guido Fillipazzi. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św., z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski oraz licznie zgromadzonych wiernych, wieńczącej Nawiedzenia Maryi w znaku ikony Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej oraz II Etapu Peregrynacji po wszystkich polskich diecezjach.

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Leon XIV odwiedził dom spokojnej starości, przypomniał o znaczeniu modlitwy

2025-07-21 12:33

Vatican Media

Przebywający w Castel Gandolfo Papież złożył wizytę w miejscowym domu spokojnej starości. Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych. Jest ona tak ważna, znacznie większa niż możemy sobie wyobrazić – powiedział Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat