Góra Athos jest już niezależna od greckiej krajowej sieci energetycznej i wcześniej do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystywano generatory napędzane olejem napędowym. Przejście na energię odnawialną stanowi odpowiedź na rosnące wyzwania na Górze Athos, gdzie zużycie energii znacznie wzrosło w ostatnich dekadach z powodu działalności budowlanej, rosnącej liczby zakonników i rosnącej liczby pielgrzymów.
Wcześniejsze uzależnienie od generatorów olejowych i diesla prowadziło również do hałasu i zanieczyszczenia powietrza, a także generowało wysokie koszty operacyjne dla klasztorów. Pierwsze systemy fotowoltaiczne zostały zainstalowane na Górze Athos w 2010 r. w ramach szerszego planu konwersji. Urząd ds. Pielgrzymek na Świętej Górze planuje w nadchodzących latach całkowite przejście wszystkich klasztorów na energię odnawialną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mel Gibson na Athos
Tymczasem portal Orthodox Times poinformował, że w republice mnichów na Świętej Górze Athos, a konkretnie w klasztorze Hilandar, przebywa amerykański aktor, reżyser i producent filmowy Mel Gibson. Pracuje on obecnie nad nowym projektem poświęconym Wniebowstąpieniu Chrystusa. Na Górze Atos szuka duchowej inspiracji i wsparcia modlitewnego.
Klasztor Chilandar jest jednym z 20 klasztorów na Górze Athos i ma szczególne znaczenie dla serbskiego prawosławia. Został założony w XII wieku przez świętych Symeona i Sawę. Tradycje życia mniszego na Świętej Górze Athos sięgają VIII w., gdy w południowo-wschodniej części Półwyspu Chalcydyckiego powstały pierwsze pustelnie. W szczytowym okresie rozwoju żyło tam prawie 10 tys. mnichów. Obecnie ich liczebność ocenia się na nieco ponad 1,2 tys.
Cała Góra od 1912 r. należy politycznie do Grecji, na płaszczyźnie kościelnej natomiast podlega Patriarchatowi Ekumenicznemu Konstantynopola. Po dziś dzień obowiązuje surowy zakaz wstępu na Athos kobiet, a nawet wszelkich stworzeń płci żeńskiej.