Reklama

Niedziela Przemyska

XIV Dzień Papieski w górach

Andrzej Dańko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie” 12 października br. obchodzić będziemy XIV Dzień Papieski. Uroczystość będziemy przeżywać w duchu dziękczynienia za kanonizację Papieża Polaka. Nie powinna ona podsycać naszej dumy z jego osoby, ale raczej stanowić zachętę do podążania drogą świętości. Jan Paweł II podkreślał, że świętość jest przede wszystkim przymiotem i darem Boga. Bóg jest jej źródłem i tylko z Niego może ona przejść na człowieka. Toteż bez pomocy łaski Bożej człowiek nie może osiągnąć świętości. Świętość jest również dla człowieka zadaniem. Nie może być ona zdobyta bez jego wysiłku i zaangażowania jego wolności (por. Veritatis splendor 107). Świętość człowieka jest uczestnictwem w życiu samego Boga. Uczestnictwo to bierze swój początek w sakramencie chrztu św., następnie rozwija się przez udział w innych sakramentach i przez życie wiarą.

Świętość jest powołaniem wszystkich, a nie przywilejem niektórych. Obejmuje ono duchownych i świeckich, osoby żyjące w małżeństwie i ludzi samotnych; także tych, którzy posiadają i użytkują własne dobra, zajmują się sprawami doczesnymi, wykonują określone zawody, pełnią swoje misje i oddają się różnym zajęciom (por. Homilia, Stary Sącz, 16.06.1999).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Św. Jan Paweł II wskazywał szereg dróg wzrastania w świętości. Zauważał, że świętość przede wszystkim opiera się na darze i przykazaniu miłości (por. VS 107). Papież podkreślał, że kodeks chrześcijańskiej świętości został zawarty w Kazaniu na Górze. Świętość wyraża się w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i zawodowego, w podejmowaniu codziennych obowiązków. Znakiem przybliżania się do źródła świętości jest gorliwość apostolska, umiłowanie modlitwy, duch służby, uczciwości, prawdy, troski o dobro wspólne.

Św. Jan Paweł II ukazywał wiele razy, że świętość jest możliwa tu i teraz, w różnych typach powołania, w różnych sytuacjach życiowych. Gdy kanonizował świętych mówił, że stanowią oni swoisty punkt odniesienia i głoszą prawdę o ostatecznym powołaniu i przeznaczeniu człowieka, o wieczności. Podkreślał, że w świętych chrześcijanin ma odnajdować wzór, moc i radość życia zgodnego z przykazaniami Bożymi i ewangelicznymi błogosławieństwami. Dlatego św. Jan Paweł II często zachęcał do przełamywania lęku przed wchodzeniem na drogę świętości. W czasie Mszy św. kanonizacyjnej bł. Kingi wołał: „Nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych (...) Święci nie przemijają, żyją świętymi i chcą świętości. Potrzeba, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności”.

Reklama

Corocznym obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym. Organizowane są koncerty, happeningi, wystawy, panele dyskusyjne, apele modlitewne i czuwania. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje odpowiedni program i zbiórkę pieniężną na stypendia dla zdolnych i ubogich uczniów ze wsi i z małych miast. Przedstawiciele młodzieży naszej archidiecezji udadzą się w pielgrzymce do bazyliki katedralnej w Przemyślu. Jest, jak zwykle, na ten dzień także specjalna oferta dla miłośników turystyki. Duszpasterstwo Turystyczne organizuje obchody Dnia Papieskiego w głębi Bieszczadów. Będzie to zarazem, już tradycyjne, tzw. pożegnanie gór, czyli modlitewne zakończenie letniego sezonu turystycznego.

Program Dnia Papieskiego w górach: w niedzielę, 12 października br., przyjeżdżamy do Bukowca przed godz. 10. Tam o godz. 10 w kościele filialnym będziemy uczestniczyć we Mszy św., a po niej wyruszymy ścieżką spacerową na szczyt Korbani (894 m npm). Nie będzie to więc zbyt męczące podejście. W czasie wędrówki odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na szczycie zatrzymamy się dłużej, aby nie tylko napawać się widokami na Zalew Soliński, pasmo połonin i Otrytu oraz grzbiet Łopiennika i Durnej, ale i powspominać wędrówki św. Jana Pawła II po Bieszczadach, zaśpiewać „Barkę” i inne ulubione przez niego piosenki, a zwłaszcza pomodlić się do niego, aby nasze wędrowanie było – tak jak w jego życiu – jedną z dróg do osiągnięcia świętości. Po powrocie do Bukowca nawiedzimy sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, gdzie przed godz. 16 nastąpi zakończenie spotkania.

Reklama

Dojazd do Bukowca oraz powrót przy większej liczbie zgłoszeń – zbiorowo wynajętym busem lub autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń – indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 6 października br. Tam też zostaną podstawione autokary lub busy (stosownie do liczby zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu – ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (WSD), tel. (16) 678 80 26, kom. 604 269 761; w Jarosławiu – ks. Grzegorz Maj, ul. 3 Maja 12, tel. kom. 608 148 802; w Przeworsku – ks. Stanisław Mazur, ul. Kościelna 7, tel. (16) 648 70 54; w Krośnie – ks. Rafał Kapuściński, ul. Kard. Wyszyńskiego 30, tel. kom. 723 137 017; w Sanoku – ks. Jacek Michno, ul. Kółkowa 5 (Olchowce), tel. kom. 604 412 026.

Turyści przyjeżdżający w góry na Dzień Papieski powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (może być już zimno). Trzeba też we własnym zakresie zatroszczyć się o wyżywienie.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: w Dzień Papieski możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz uzdolnionej młodzieży

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W niedzielę 8 października obchodzimy XVII Dzień Papieski, a tym samym kolejny raz możemy włączyć się w zbiórkę na rzecz edukacji uzdolnionych młodych ludzi z niezamożnych rodzin. To naprawdę żywy pomnik, który wystawiamy św. Janowi Pawłowi II – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?