Reklama

Kościół

Sprawa beatyfikacji metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest na końcowym etapie

2025-07-09 12:11

Adobe Stock

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wziął we wtorek udział w posiedzeniu Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Rzymie. W przemówieniu do biskupów mówił o stanie procesu beatyfikacyjnego metropolity Andrzeja Szeptyckiego i podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli świętych w życiu Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał powiedział, że sprawa beatyfikacji metropolity Andrzeja Szeptyckiego jest na końcowym etapie. "Czekamy, ale zapewniono mnie, że ostateczna dokumentacja jest już na etapie druku. Jak tylko do nas dotrze, przekażemy ją ekspertom do przeglądu. A jeśli zajdzie potrzeba jakichkolwiek wyjaśnień, z pewnością to zrobimy. Jednak jesteśmy już na końcowym etapie, ponieważ czekaliśmy tylko na tę dokumentację" - powiedział kard. Semeraro.

Prefekt podkreślił również, że postacie świętych i męczenników są wielką inspiracją i źródłem odwagi dla całego Kościoła, zwłaszcza w trudnych czasach. "Zadajemy sobie to samo pytanie, które kiedyś zadał sobie pewien zachodni święty: `Skoro oni to zrobili, skoro dali świadectwo aż do oddania życia, to dlaczego i ja nie mogę tego zrobić?`. I potrzebujemy tych przykładów, tych zachęt" - powiedział kard. Semeraro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał wyraził również radość, że UKGK, pomimo licznych wyzwań, nadal patrzy w przyszłość i świadczy o świętości. „To bardzo satysfakcjonujące, że mam możliwość wymiany poglądów nie tylko na temat postaci, które są w trakcie ogłaszania świętymi, ale także na temat wysiłków, aby świadczyć, że to właśnie poprzez świętych Kościół pokazuje światu, że jest Kościołem świętym” - dodał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Andrzej Szeptycki OSBM, greckokatolicki metropolita lwowski, halicki i biskup kamieniecki urodził się 29 lipca 1865 w Przyłbicach, we wschodniej Galicji, zmarł 1 listopada 1944 we Lwowie. Pochodził z arystokratycznej rodziny. W 1888 roku postanowił porzucić życie świeckie i wstąpił do klasztoru bazylianów, zmieniając tym samym obrządek. 2 lutego 1899 został mianowany biskupem ordynariuszem stanisławowskim, a 31 października 1900 - metropolitą halicko-lwowskim.

Był rzecznikiem idei zjednoczenia prawosławia z grekokatolicyzmem, a także zjednoczenia wszystkich Ukraińców w jednej wierze. Wspierał ideę niepodległości Ukrainy. Założył we Lwowie Ukraińskie Muzeum Narodowe.

W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla Żydów. Wszystkie podległe mu klasztory wezwał, by ukrywały u siebie sieroty ukraińskie, polskie i żydowskie. Wraz ze swoim bratem Klemensem, archimandrytą greckokatolickiego klasztoru studytów w Uniowie pod Przemyślanami, metropolita Szeptycki uratował co najmniej 150 osób. Wśród nich znaleźli się prof. Adam Daniel Rotfeld i dr Dawid Kahan, po wojnie naczelny rabin Wojska Polskiego, a po emigracji do Izraela naczelny rabin izraelskiego lotnictwa

W lipcu 2015 r. papież Franciszek zatwierdził dekret uznający heroiczność cnót sługi Bożego Andrzeja Szeptyckiego. Do uznania go za błogosławionego potrzeba obecnie jedynie uznania cudu za jego wstawiennictwem.

Podziel się:

Oceń:

+1 -4

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych z nabożeństwa

2025-07-13 20:25

Adobe.Stock

W wyniku gwałtownych burz, które w niedzielę po południu przeszły nad Małopolską, uszkodzony został m.in. dach kościoła św. Jakuba w Brzesku, skąd ewakuowano blisko 500 osób uczestniczących w nabożeństwie. W sumie straż interweniowała w regionie 70 razy, głównie z powodu gałęzi blokujących drogi.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Abp Kupny: Nie mogę się pogodzić się z hasłem: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem"

2025-07-15 12:01
Abp Józef Kupny

BP KEP

Abp Józef Kupny

- Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi przypomnieć orędzie biskupów polskich do niemieckich, które teraz woła o przypomnienie – mówi abp Józef Kupny

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiadomości

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w...

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski