Reklama

Felietony

Małopolska broni religii w szkołach. Sejmik apeluje: nie marginalizujcie lekcji, nie podważajcie prawa

2025-07-02 10:15
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Wbrew centralnym planom Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od roku szkolnego 2025/2026 chce ograniczyć naukę religii do jednej godziny tygodniowo i usunąć jej ocenę ze średniej rocznej, głos sprzeciwu wybrzmiał z serca Polski południowej. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął oficjalny apel do premiera i szefowej MEN, wzywając do ochrony prawa rodziców, poszanowania konkordatu i niedyskryminowania przedmiotu, który przez dekady budował duchowe i moralne fundamenty młodych Polaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Religia – nie tylko przedmiot, ale wychowanie

W dokumencie przyjętym większością głosów, radni województwa wyrażają „głęboki niepokój” wobec decyzji rządu o ograniczeniu nauczania religii w szkołach publicznych. Jak podkreślają, nie chodzi wyłącznie o jedną godzinę mniej w tygodniowym planie zajęć, ale o „symboliczne wypchnięcie religii na margines" życia szkolnego.

Przyjęty apel wskazuje, że „religia w szkole to nie tylko przekaz treści katechetycznych", ale integralna część procesu wychowania, wynikająca z konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Dlatego – jak zaznaczono – każda zmiana w tym obszarze powinna być poprzedzona rzetelnym dialogiem z Kościołem i społecznością rodziców, zgodnie z zapisami Konstytucji, konkordatu oraz dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redukcja lekcji religii – marginalizacja czy reforma?

W apelu zaznaczono jasno, że decyzje MEN – ograniczenie liczby godzin, usunięcie oceny z religii ze średniej oraz organizowanie tych zajęć jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie dnia – „prowadzą do marginalizacji tego przedmiotu”, czyniąc z niego „fakultatywny dodatek", zamiast pełnoprawnego składnika wychowania.

Reklama

Radni zwrócili uwagę również na aspekt praktyczny: wprowadzenie takich rozwiązań „uderzy w katechetów", szczególnie świeckich nauczycieli, którzy często budują swoje życie zawodowe na pełnoetatowym zatrudnieniu. Sejmik wezwał więc do zagwarantowania „mechanizmów osłonowych" chroniących prawa tej grupy zawodowej.

Poszanowanie prawa i konkordatu

W stanowisku podkreślono także wagę przestrzegania obowiązujących norm – zarówno prawa krajowego, jak i umów międzynarodowych. Redukcja nauczania religii bez konsultacji z

Kościołem, jak zauważono, „jest sprzeczna z duchem konkordatu”, który reguluje m.in. obecność religii w systemie szkolnym.

Głos rozsądku ponad podziałami. Przykład z Podlasia

Warto odnotować, że nie tylko Małopolska mówi „stop marginalizacji religii". Zaskakującym, ale budującym sygnałem okazało się stanowisko Rady Miasta Białegostoku, która tego samego dnia przyjęła uchwałę popierającą naukę religii w szkołach. Co znamienne – za głosowali wspólnie radni Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

„Religia odgrywa dużą rolę w kształtowaniu systemu wartości młodych ludzi” – stwierdzili radni w dokumencie, który został przyjęty przez aklamację. To jeden z niewielu przykładów, kiedy samorządowcy obu obozów politycznych zdołali mówić jednym głosem – w obronie wartości, które wykraczają poza bieżący spór partyjny.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed „uśmiechniętą szkołą”

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Klauzula sumienia (inaczej sprzeciw sumienia) – to możliwość odmowy wykonywania czynności ze względu na swoje przekonania. Akt ten nie dotyczy jedynie lekarzy, pielęgniarek i położnych, ale także przedstawicieli innych zawodów zaufania społecznego, w tym nauczycieli. Ma swoje podstawy między innymi na kartach Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. A w przypadku pedagogów wynika z przepisów Karty Nauczyciela oraz pośrednio z innych ustaw szeroko rozumianego systemu oświaty. Właśnie Fundacja Ordo Iuris przygotowała przewodnik „Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem”. W opracowaniu są także przydatne informacje na temat praw rodziców w szkole.

Więcej ...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężę!

2025-06-13 13:29

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 24-33.

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...