Reklama

Wiadomości

Zbliża się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu. Czym zajmą się biskupi?

flickr.com/ Episkopat News

100-lecie istnienia archidiecezji katowickiej, lekcje religii w szkole i katecheza parafialna będą głównymi tematami 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Katowicach – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwcowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach w związku ze 100-leciem powstania diecezji katowickiej, która w 1992 r. została podniesiona do rangi archidiecezji.

„Obradom będą towarzyszyć obchody 100. rocznicy ustanowienia diecezji katowickiej bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae unitas”. Na uroczystości jubileuszowe Ojciec Święty Franciszek ustanowił legatem papieskim kard. Kazimierza Nycza” – wskazał w komunikacie przekazanym we wtorek PAP sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformował, że wśród tematów będzie m.in. stan przygotowań programu katechezy parafialnej. Dodał, że biskupi podejmą także kwestię lekcji religii w szkole w związku z redukcją przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liczby godzin religii z dwóch do jednej tygodniowo od początku roku szkolnego 2025/2026.

„Z uwagi na nowe okoliczności, w jakich przyjdzie nauczycielom religii prowadzić zajęcia w publicznych szkołach i przedszkolach, powstała konieczność przygotowania przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ogólnych wytycznych określających sposób korzystania z obowiązujących dokumentów programowych nauczania religii w szkole” – zaznaczył.

Reklama

Przekazał, że biskupi odprawią mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Będzie jej przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. Drugą eucharystię, której przewodniczył będzie legat papieski kard. Kazimierz Nycz, biskupi odprawią w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Sekretarz generalny KEP wskazał, że w związku z przeżywaną w tym roku 160. rocznicą nadania praw miejskich Katowicom biskupi odwiedzą urząd marszałkowski, gdzie wysłuchają wykładu na temat historii Górnego Śląska i archidiecezji katowickiej.

Przed rozpoczęciem zebrania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i kard. Kazimierz Nycz udadzą się pod pomnik poległych górników przed Kopalnią Węgla Kamiennego „Wujek”, gdzie będą się modlić za ofiary wydarzeń z 16 grudnia 1981 r.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-03 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?

2025-07-24 07:16

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce służy ponad 97 tys. funkcjonariuszy, z czego większość to mężczyźni w wieku 31–40 lat. Mimo ogłoszonego przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka wzrostu zainteresowania służbą w policji, Polska wciąż znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem liczby funkcjonariuszy.

Więcej ...

Szczecin/ Pożar zakładu wulkanizacyjnego na Prawobrzeżu

2025-07-24 20:14
Pożar zakładu wulkanizacyjnego w Szczecinie

PAP/Marcin Bielecki

Pożar zakładu wulkanizacyjnego w Szczecinie

Trzynaście zastępów straży pożarnej zaangażowanych było w gaszenie pożaru zakładu wulkanizacyjnego przy ul. Pomorskiej. Sytuacja została opanowana, ogień się nie rozprzestrzenia – poinformował w czwartek o godz. 19 oficer prasowy miejskiej PSP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Wiadomości

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Kościół

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia