Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Millenium koronacji

2025-05-25 09:44

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego zgromadziły mieszkańców Lublina i regionu na Mszy św. i rodzinnym pikniku historycznym.

Uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski zostały zorganizowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego. – Koronacja Bolesława Chrobrego była wyraźnym sygnałem dla ówczesnej Europy, że Polska wchodzi do grupy najstarszych i najważniejszych cywilizacji europejskich, dlatego ta rocznica powinna być dla nas wszystkich powodem do dumy. Jubileusz powinien nam, Polakom, przypominać, że jesteśmy narodem, który wie, po co powstał i czego dokonał przez tysiąc lat swojej historii – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski, zapowiadając milenijne wydarzenia, przygotowane przez komitet honorowy obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego w Województwie Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezwykle barwne święto z udziałem przedstawicieli różnego szczebla władz, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, sprawowana przez abp. Stanisława Budzika. Jak powiedział metropolita, milenijne obchody wpisały się w radosny czas rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Leona XIV. – Módlmy się, aby nowy papież spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje, aby mógł długo i owocnie służyć Kościołowi – zaapelował ksiądz arcybiskup.

Odnosząc się do koronacji, abp Stanisław Budzik podkreślił, że było to przełomowe wydarzenie w dziejach Polski. – Podniesienie księcia Bolesława do rangi króla symbolizowało nie tylko suwerenność polityczną, ale także umocnienie jego władzy i prestiżu państwa w wymiarze międzynarodowym; odegrało też ogromną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków i wzmacniało chrześcijański charakter młodego państwa. Koronacja stanowiła symboliczne uznanie Polski za pełnoprawnego członka społeczności chrześcijańskiej Europy. Za panowania Chrobrego pojawiło się po raz pierwszy określenie Polski jako narodu – przypomniał abp Budzik. Metropolita wskazał na wielką rolę Chrobrego w umacnianiu w Polsce wiary chrześcijańskiej; pierwszy król miał świadomość tego, że Kościół jest ważnym elementem w dziele integracji młodego piastowskiego państwa oraz w umacnianiu pozycji na arenie międzynarodowej. – Bolesław Chrobry chętnie kontynuował dzieło chrystianizacji, rozpoczęte przez jego ojca Mieszka I, wspierał organizację Kościoła w Polsce, doprowadził do utworzenia niezależnej metropolii gnieźnieńskiej, a także patronował misjom chrześcijańskim. Pierwszy król wspierał budowę kościołów i klasztorów, które pełniły funkcje religijne, ale też edukacyjne i administracyjne – wyliczał.

Arcybiskup Budzik podkreślił, że dzięki staraniom Bolesława Chrobrego „Polska została wpisana na trwałe w krąg cywilizacji łacińskiej, zyskała silną pozycję jako chrześcijańskie państwo w Europie, a jego polityka kościelna legła u podstaw tożsamości narodowej i kulturowej naszej Ojczyzny”.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola Nawrockiego

2025-05-27 08:16

PAP/Paweł Supernak

Zwiększa się przewaga Karola Nawrockiego. W kolejnym sondażu Karol Nawrocki osiągnął 48 proc. poparcia. Rafał Trzaskowski zgromadził 45,5 proc. Niezdecydowani w tym badaniu stanowią 6,5 proc.

Więcej ...

Tylko miłość zwycięża

Choć kard. Stefan Wyszyński nie żyje od 40 lat, to nadal aktualne jest jego nauczanie. Sprawdziliśmy to, konfrontując wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia z pytaniami, które najbardziej nurtują dzisiaj wierzących w Polsce.

Więcej ...

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

2025-05-28 22:23

Magdalena Kowalczyk

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Wiadomości

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K....

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur