Reklama

Kościół

Oratorium Bachledowiańskie "Równoj ku Górze" zabrzmi 2 maja na Jasnej Górze

2025-04-30 21:52

Materiał prasowy

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat. Projekt w niezwykły sposób łączy poezję góralską i muzykę z Podhala oraz symfoniczną w połączeniu z fragmentami nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oratorium Bachledowiańskie będzie muzycznym wyrazem hołdu bł. Prymasowi Wyszyńskiemu, który był twórcą idei nawiedzenia polskich diecezji i parafii przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiego Obrazu w trudnych czasach komunistycznego ateistycznego reżimu. Wydarzenie to przybrało formę narodowych rekolekcji. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r. Drugi trwał od 3 maja 1985 r., a jego zwieńczeniem są uroczystości 2 maja na Jasnej Górze. Jako ostatnią w drugim etapie peregrynacji „Święta Wędrowniczka” nawiedziła arch. częstochowską. Pierwsza peregrynacja miała przygotować katolickie społeczeństwo polskie do Milenium Chrztu Polski, natomiast drugie do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Oratorium „Równoj ku Górze” przywołuje postać kard. Stefana Wyszyńskiego i jego pobyty na Podhalu, gdzie na Bachledówce w latach 1967-73. spędzał wakacje. Posługują tam paulini, a gdzie biali zakonnicy, tam i szczególnie czczona jest Matka Boska Jasnogórska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inicjator oratorium Jan Mrowca właśnie też z takich przyjazdów zapamiętał Prymasa. - Kiedy przyjeżdżał na Bachledówkę, górale chcieli go przywitać. Organizowali tak zwane wieczornice, czyli spotkania górali z okolicznych wiosek. Przychodzili ze swoją kulturą: z tańcem, śpiewem. Kard. Wyszyński siadał między nimi i nawiązywał się dialog. Górale przygotowywali specjalne utwory na te spotkania, pisali wiersze, tworzyli muzykę. On dzielił się swoim słowem, opowieściami - opowiada w rozmowie z @JasnaGórNews Mrowca. Przyznał, że z tych spotkań, z nauczania bł. kard. Wyszyńskiego jest mu szczególnie bliska jego maryjność i przesłanie o przebaczeniu, jego postawa wobec tych, którzy byli mu i Kościołowi wrodzy, była to postawa heroicznej miłości.

Autorką libretta, inspirowanego nauczaniem bł. kard. Wyszyńskiego, jest regionalna poetka i naoczny świadek pobytów Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce - Zofia Truty. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Całość składa się z 12 pieśni i 10 narracji. Oratorium przypomina duchowy testament bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Sursum corda, w górę serca. Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze - nigdy w dół”. Jest to jego przesłanie o Ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie i naszym życiu w jego wymiarze społecznym.

Reklama

Wyjątkowość oratorium polega też na połączeniu muzyki góralskiej z klasyczną. - Oratorium Bachledowińskie było dla mnie niezwykłym projektem, który połączył moje pasje z młodości, kiedy interesowałem się folklorem góralskim, miałem też możliwość współpracy z zespołem Trybunie Tutki w ich „Legendzie Tatr” i tu zdobyłem szlify w łączeniu muzyki góralskiej z symfoniczną. Pracując przy „Równoj ku Górze”, miałem wielka przyjemność pracować ze świetnymi góralskimi muzykami - powiedział Bartłomiej Gliniak. Przyznał, że koncert na Jasnej Górze ma dla niego wielkie znaczenie, bo w tym miejscu „krzyżują się historia, wiara, losy wspaniałych Polaków, między innymi bł. kard. Stefana Wyszyńskiego”. Zdaniem kompozytora teksty Prymasa są ponadczasowe i warto wciąż na nowo do nich powracać, pomagają w świecie, w którym dominuje materializm, „tu i teraz”, siła pieniądza, siła polityki, siła „ z tego świata”. - Dzięki jego nauczaniu, jego myślom, możemy przez tę szczelinę zajrzeć do innego świata, świata, do którego wszyscy zmierzamy - mówił Gliniak.

Koncert odbędzie się na jasnogórskich Błoniach. Początek o godz. 20.00. Wpisuje się w uroczystości zakończenia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej i w polskich diecezjach. Nabożeństwo połączone będzie też z zawierzeniem Maryi Królowej Polski archidiecezji częstochowskiej w 100-lecie jej istnienia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 nieszporami w częstochowskiej Archikatedrze.

Po nich abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, w asyście abp. Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, poprowadzi procesję maryjną z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę. O godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce. Po Eucharystii na Błoniach wykonane zostanie Oratorium Bachledowiańskie Na zakończenie uroczystości, o godz. 21.00, Przewodniczący Episkopatu Polski poprowadzi Apel Jasnogórski.

Premiera Oratorium Bachledowiańskiego miała miejsce 30 września 2022 r. podczas jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce. W wydarzeniu uczestniczył także Prezydent Polski Andrzej Duda.

Podziel się:

Oceń:

+6 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szlachetny koncert

Karol Porwich/Niedziela

To piękne, że w Wielkim Poście znani muzycy, artyści, których słucha cała Polska, są z nami na Świętym Krzyżu – mówi Agnieszka Chrostowska, wokalistka zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Przewodniczący KEP zachęcił do podjęcia Nowenny w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Więcej ...

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

2025-05-03 17:02

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziewiąta Kongregacja Generalna Kardynałów rozpoczęła się dziś rano o godz. 9.00 wspólną modlitwą. Obecnych było 177 kardynałów, w tym 127 elektorów - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Kościół

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Kardynałowie przed konklawe: wywiady na ulicy, obiady w...

Kościół

Kardynałowie przed konklawe: wywiady na ulicy, obiady w...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...