Reklama

„KTÓŻ JAK BÓG…”

Drogowskazy współczesności

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapłonęło niebo nad Ukrainą, nad Europą. Świat ogarnął niepokój, bo przecież każdy konflikt, mniejszy czy większy, lokalny czy rozciągający się na większych terytoriach, powoduje lęk i obawy. Wiemy z historii, jaki lęk przeżywali ludzie przed rokiem 1939. I przyszła straszna wojna, która dotknęła wiele krajów, w tym szczególnie naszą Ojczyznę. Zginęło co najmniej 50 mln ludzi! To prawdziwa tragedia dla ludzkości. Nic więc dziwnego, że ogarnia nas niepokój, a nasze myśli ogniskują się wokół wszystkich możliwych pokojowych rozwiązań konfliktu. Tak bardzo widać w takich sytuacjach, czy wysokie polityczne stanowiska piastują właściwi ludzie, odpowiedzialni za kraje i narody.

Nasze myśli wybiegają dzisiaj również do św. Jana Pawła II, Polaka – wzoru wiary i życia, który nie ignorował nigdy żadnego spotkania z pojedynczym człowiekiem, zwłaszcza tym potrzebującym, ale który umiał także właściwie prowadzić rozmowy z największymi politykami świata, zwłaszcza gdy zagrożony był pokój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokładamy wielką ufność w tym świętym patronie naszego narodu. Jego misyjnym przesłaniem stało się niejako Boże miłosierdzie, które głosił, ta Boża iskra, która wyjdzie z Polski i jest tak bardzo potrzebna całemu światu. Miłosierdzie, w które bogaty jest Pan Bóg, i to, które i my możemy świadczyć z wyobraźnią, z jak największym rozeznaniem i wyczuciem jego potrzeby, sprawia, że nie ma sytuacji bez wyjścia: zawsze możemy zwrócić swoje oczy na miłosiernego Boga i liczyć na Jego miłosierną miłość. Polecajmy Mu zatem również narody, szczególnie te uwikłane w sytuacje konfliktowe, także Ukrainę i Rosję, prosząc Boga także o światło dla Unii Europejskiej, by umiała zachować swoją solidarność i uczciwość wobec wszystkich krajów Unii oraz chrześcijańską tożsamość, żeby czuła się odpowiedzialna za świat prawdziwych wartości.

Św. Jan Paweł II pokazał współczesnemu człowiekowi, jak bardzo jest on naznaczony obecnością Boga, jak mocno prawo Boże wpisane jest w naturę ludzką. Ukazał nam piękną perspektywę cywilizacji życia i miłości, która daje impuls do radości i rozwoju. I gdy zagrożone jest życie wielu ludzi, ten Papież, tak kochający człowieka, wskazuje mu drogi ocalenia i jednocześnie źródło zrozumienia sensu życia i spełnienia. Tym źródłem jest Jezus Chrystus, bez którego – jak stwierdza Jan Paweł II – nie sposób zrozumieć człowieka. Chrystus jest drogą człowieka, prawdą o nim i życiem dla niego.

Reklama

W tym duchu zwracamy się dziś do św. Jana Pawła II o pomoc w tym, byśmy jak najliczniej mogli odnaleźć się na tej Chrystusowej drodze, wszyscy, a przede wszystkim nasi decydenci i politycy. Temu służy cała bogata spuścizna Jana Pawła II, jego dokumenty, listy apostolskie i przemówienia wygłaszane w różnych sytuacjach, ale także zapisy filmowe z tak wielu uroczystości z jego udziałem, a nawet zdjęcia z nim i różańce przez niego ofiarowane – relikwie, których jest wiele w naszych rodzinach. Jan Paweł II to po prostu jeden wielki drogowskaz.

Nie można pominąć tu znaczącego dla Kościoła i świata pontyfikatu Jana XXIII, który poprzez zwołanie Soboru Watykańskiego II otworzył Kościół powszechny na potrzeby współczesności. Do niego to nawiązał bezpośrednio Jan Paweł II, przyjmując jego imię dla swojego pontyfikatu, jak również włączając w swoje działanie ustalenia soborowe.

Niech więc ci wielcy papieże i wielcy ludzie, kanonizowani jednego dnia – w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 2014 r., będą najlepszymi patronami dla współczesnego świata i całego Kościoła świętego. Niech będą duchem ożywiającym dla ludzkości, znakiem otwarcia Kościoła na najważniejsze potrzeby ludzkie, m.in. na sprawę pokoju na świecie. Wyrazem tej troski jest m.in. encyklika Jana XXIII „Pacem in terris”, a cała praca apostolska Jana Pawła II temu pokojowi – także pokojowi w człowieku – służyła. Oby „pacem in terris” – pokój na ziemi zaistniał i dzisiaj, w czasie, kiedy jesteśmy tak mocno objęci iskrą Bożego miłosierdzia, która wychodzi z Polski.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-28 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: oryginalna wystawa papieska „Przewodnik, świadek, święty…”

Archiwum autora

„Twój portret w naszym domu co dzień nam przypomni, co może jeden człowiek, i jak działa świętość” – słowa „Ody na 80. urodziny Jana Pawła II” Czesława Miłosza stanowią motto otwartej 23 kwietnia w bielskiej Galerii Środowisk Twórczych oryginalnej wystawy papieskiej. Ekspozycja „Przewodnik, świadek, święty..” nie ma charakteru wspomnieniowego, lecz sięga po osobiste przemyślenia i przeżycia artystów, dla których źródłem inspiracji było życie i nauczanie Jana Pawła II.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Pielgrzymka fatimska z Czerwieńska do Łężycy

2024-05-14 11:30
Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Waldemar Napora

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Grupa tych, dla których ciągle ważnym jest dawanie świadectwa wiary, pielgrzymowała z Czerwieńska do kościoła w Łężycy, w którym odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania