Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: odprawa katechetyczna przed nowym rokiem szkolnym

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem kard. Kazimierza Nycza w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu odbyła się odprawa katechetyczna proboszczów, księży diecezjalnych i zakonnych oraz braci zakonnych uczących w szkołach archidiecezji warszawskiej. Spotkania takie odbywają się cyklicznie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie w archidiecezji warszawskiej pracuje 1 tys. 154 katechetów, z czego ponad 300 to księża, ponad 200 siostry zakonne oraz niemal 700 świeckich. „Zasadniczo współpraca katechetów i dyrektorów szkół układa się bardzo dobrze. Zdarzają się jakieś drobne nieporozumienia, niemniej jednak nie skutkują one napięciami czy stosowaniem środków dyscyplinarnych w odniesieniu do katechetów” - podkreślił ks. dr Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży kurii.

Jeśli chodzi o udział uczniów w katechezie szkolnej, dyrektor wydziału podkreślił, że frekwencja jest różna w zależności od wielkości środowiska, inaczej kwestia ta wygląda w Warszawie, a inaczej w mniejszych miejscowościach. „Frekwencja jest stała od kilku lat i kształtuje się na poziomie 80 procent uczniów w szkołach podstawowych, 70. procent w gimnazjach oraz 60 proc. w szkołach średnich”. Kapłan dodał, że często w liceach czy technikach lekcje religii organizowane są albo bardzo wcześnie, np. na godzinach zerowych o 7.15 lub jako ostatnie zajęcia w ciągu dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykład inauguracyjny pt. „Przekaz nauczania o seksualności człowieka i wartości rodziny w Katechezie” wygłosiła Wanda Elżbieta Papis. Głos zabrała również Krystyna Mucha z Kuratorium Oświaty w Warszawie. W kontekście niepokojących danych dotyczących samobójstw wśród uczniów (w ostatnim roku na terenie woje. mazowieckiego takich przypadków było 6) zwróciła się z prośbą do katechetów, by zwracali większą uwagę w swojej pracy na ten właśnie problem.

W kontekście zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zgodnie z którymi od 1 września jeśli tylko choćby jeden uczeń tego zechce, to szkoła będzie miała obowiązek zorganizować lekcje etyki, Krystyna Mucha wyjaśniła, że uczeń ma również możliwość uczęszczania zarówno na jedne jak i drugie zajęcia. Nie oznacza to jednak, że na świadectwie końcowym pojawią się dwie oceny. Wpisywana będzie tylko ta wyższa, czyli jeśli uczeń otrzymał ocenę dobrą z etyki oraz bardzo dobrą z religii na świadectwie przy przedmiocie religia/etyka pojawi się tylko ocena bardzo dobra.

Reklama

Wiele miejsca w trakcie spotkania katechetów poświęcono przygotowaniom do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 roku i przybycia młodzieży do polskich diecezji, w tym archidiecezji warszawskiej. Ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej poinformował, że zainteresowanie stołeczną archidiecezją jest bardzo duże. Wśród chętnych, by spędzić tu tzw. tydzień misyjny poprzedzający wydarzenia centralne ŚDM są Włosi, Amerykanie, obywatele Hondurasu, Monako, czy Brazylii. Archidiecezja planuje przyjąć ok. 15 tys. młodych, co oznacza, że każda parafia powinna przygotować miejsce dla 100-150 osób.

Wśród zadań dla parafii ks. Zaperty wymienił m.in. przygotowanie rodzin, które już zgłaszają chęć przyjęcia gości do swoich domów. Dla lepszej organizacji w każdej parafii powinny również powstać odpowiednie sekcje: duszpasterska, językowa, zakwaterowania, wyżywienia, kultury i turystyki, medyczna. Cześć programu pobytu młodych będzie miała charakter centralny. Przyjazd zaplanowano na 20 lipca 2016 roku. Już następnego dnia odbędzie się „centralny” dzień kultury i historii. Na piątek 22 lipca zaplanowano dzień pielgrzymowania. Ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się 23 lipca 2016 roku. Niedziela, 24 lipca to dzień w parafiach i rodzinach, zaś następnego dnia młodzi opuszczą archidiecezję, by udać się do Krakowa.

Przygotowaniem zespołów na tydzień misyjny przed ŚDM zajmie się Papieski Wydział Teologiczny. Jak poinformował ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor PWTW w Warszawie w październiku wystartuje Szkoła Liderów Wolontariatu, która ma na celu przygotowanie delegowanej osoby z parafii do prowadzenia zespołu wolontariuszy. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu.

Reklama

Na zakończenie spotkania głos zabrał kard. Kazimierz Nycz. Zwracając się do zgromadzonych metropolita warszawski mówił m.in. o klauzuli sumienia i próbach jej rozszerzenia również na nauczycieli.

Kardynał wyjaśnił, że generalnie jeśli chodzi o klauzulę sumienia, prócz argumentacji natury religijnej warto sięgnąć po tę z prawa naturalnego. Bowiem niewierzący mogą odrzucić światopogląd chrześcijański, trudniej będzie odrzucić ten wynikający z prawa naturalnego. „Życie ma swoją naturalną wielkość i wartość” - tłumaczył kardynał - „i dlatego klauzuli sumienia nie wolno niczym osłabiać, a przeniesienie tej klauzuli także na nauczycieli mogłoby być jej osłabieniem”.

W opinii kard. Nycza z klauzuli sumienia powinni móc korzystać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również farmaceuci. Powinna być ona tak sformułowana, żeby nie była fikcyjna, „a fikcyjna jest wtedy, gdy lekarz, który chce z niej skorzystać, nie może tego zrobić, bo musiałby przestać być np. ordynatorem oddziału ginekologicznego” - mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski zauważył, że kluczowy w tej kwestii będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia, który to wyrok określi czy takie regulacje prawne, które mamy dzisiaj np. w ustawie o zawodzie lekarza spełniają wszystkie wymogi ku temu, żeby człowiek mógł z klauzuli sumienia faktycznie korzystać.

Odnosząc się do przygotowań do przyjęcia w archidiecezji uczestników Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 roku kardynał zachęcał, by oprócz innych sekcji w parafiach powstały także sekcje współpracy z miejscowymi samorządami. - Takie rzeczy jak wyżywienie na poziomie parafii będzie najprościej zorganizować w oparciu o stołówkę np. szkoły, przy życzliwości burmistrza, wójta lub prezydenta” - stwierdził metropolita.

Reklama

Zapowiedział też, że w II półroczu roku szkolnego księża z wydziału katechetycznego kurii odwiedzą parafie, żeby podzielić się wiedzą, niezbędną przy organizacji pobytu młodych w diecezji poprzedzającego spotkanie w Krakowie. - Musimy godnie przyjąć młodzież z całego świata, a także wykorzystać tę okazję do zaktywizowania studentów, starszej młodzieży licealnej czy pracującej. To jest przede wszystkim szansa duszpasterska - podkreślił. - Czasu nie zostało dużo. Samorządy są chętne do współpracy, tylko trzeba się tym zająć - zachęcał.

Kard. Nycz odniósł się także do szkolnych lekcji etyki. Podkreślił, że strona kościelna zawsze opowiadała się za organizacją tego typu zajęć nawet dla jednego ucznia. „Zawsze mówiliśmy, że chcemy uczciwej alternatywy religia-etyka, bez nic” - stwierdził.

Odnosząc się do rozporządzenia MEN, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji etyki choćby dla jednego ucznia metropolita uznał takie rozwiązanie za krok w dobrym kierunku. Podkreślił także, że katecheci nie powinni się bać konkurencji nauczyciela etyki. - To jest problem dla szkół, zwłaszcza dla tych, które będą musiały zorganizować lekcje np. dla jednego ucznia - zauważył kardynał.

Po spotkaniu proboszczów, księży diecezjalnych i zakonnych oraz braci zakonnych uczących w szkołach archidiecezji warszawskiej w kościele seminaryjnym, w dwóch turach, na podobnej odprawie spotkali się również katecheci świeccy oraz uczące w szkołach siostry zakonne.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-29 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa wspomni 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Artur Stelmasiak

Wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego, czytanie fragmentów papieskich homilii w kościołach na Trakcie Królewskim i szereg dzielnicowych inicjatyw - tak zapowiadają się warszawskie obchody 11. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Współorganizatorem i koordynatorem większości stołecznych wydarzeń jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024