Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: potrzebujemy ponownie odkryć wartość celebracji!

Kard. Grzegorz Ryś

BP KEP

Kard. Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Liturgia formuje nas do prawdziwego rozumienia kościoła – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Szkoły Liturgii.

W czasie kwietniowego zjazdu Szkoły Liturgii w WSD w Łodzi wykład pt. „Desiderio desideravi. Formacja do liturgii i przez liturgię” zaprezentował kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na wstępie metropolita łódzki powiedział o genezie Listu Apostolskiego Desiderio desideravi o formacji liturgicznej ludu Bożego. - Desiderio desideravi jest najbardziej osobistym ze wszystkich tekstów papieża. Kardynał Ruche, który jest prefektem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nazwał ten list listem miłosnym papieża do liturgii, to jest list pisany z serca. Jak ktoś chce poznać osobisty rys przeżywania wiary przez papieża, to potrzeba, aby przeczytał ten tekst – wyjaśnił duchowny. Następnie wyjaśnił znaczenie tytułu, który zaczerpnięty jest z 22 rozdziału Ewangelii św. Łukasza. – Tekst jest o celebrowaniu liturgii. W odniesieniu do tej celebracji Ojciec Święty mówi, że trzeba ją ponownie odkryć. (…) Jesteśmy Kościołem, który ma wiele do odkrycia, jeśli chodzi o celebrację. Skąd się to bierze? To jest intrygujące pytanie – nie mówię o wielkim mieście, ale możecie pojechać do jakiejkolwiek wiejskiej parafii naszej diecezji, gdzie jest wiele pobożności ludowej, gdzie księdza po kolędzie przyjmuje sto procent ludzi, tyle samo jest ochrzczonych, a do Kościoła przychodzi 20/25 procent. Co się dzieje z tymi ¾, których nie ma? Nie chodzi o to, żeby tych ludzi oceniać, ale by z tej liczby odczytać, że potrzebujemy ponownie odkryć wartość celebracji, żeby ktoś nie mówił, że jest wierzący, ale nie praktykujący – powiedział kard. Ryś.

W kolejnych częściach wykładu metropolita łódzki odniósł się do teoretycznych i praktycznych wymiarów liturgii. Zauważył, że papież Franciszek nazywa liturgię „dziś historii zbawienia”. – Celebracja nie jest teatrem, nie jest odgrywaniem czegokolwiek, jest przedłużeniem wcielenia. Słowa i czyny Jezusa są słowami i czynami Kościoła przede wszystkim w liturgii. Mamy dostęp do Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego we wspólnocie, która celebruje – tłumaczył kard. Ryś. – Sprawujemy liturgię wyłącznie w jedności z Jezusem Chrystusem, ale ta jedność sięga tak głęboko, że jesteśmy z Nim jednym ciałem. Tylko w tej jedności możemy mówić, że my też sprawujemy Boży kult i dlatego że jesteśmy jednym ciałem z Jezusem, który jest doskonale posłuszny Ojcu, możemy wpisać nasze posłuszeństwo Bogu w to posłuszeństwo Jezusa. To jest fakt liturgiczny, to jest celebracja, kiedy nasza postawa duchowa jest wpisana w posłuszeństwo Jezusa.

Reklama

W ostatniej części metropolita łódzki powiedział o sprawowaniu liturgii przez cały Kościół-Ciało Chrystusa, w które wpisana jest sztuka i rzemiosło oraz o formacji do odczytywania konkretnych znaków. – Używanie symboli wynika z tego, że liturgia dzieje się w logice wcielenia. Dlaczego potrzebujemy symboli, dlaczego ich używamy? Dlatego że Bóg w całej historii zbawienia wybiera wcielenie. To jest w kontraście do postaw pseudo duchowych, że liczy się to, co duchowe i abstrakcyjne. W liturgii, tak jak w cieleniu, Bóg chce być dotykany, smakowany, odczuty – powiedział kard. Ryś.

Podczas zjazdu odbyły się jeszcze dwa wykłady – o liturgii godzin, który podjął ks. dr Jacek Kacprzak oraz o Canonie Missae a innych Modlitwach Eucharystycznych, który przedstawił ks. dr Karol Litawa.

Kolejne ostatnie dwa zjazdy odbędą się 17 maja i 7 czerwca.

Szkoła Liturgii powstaje z myślą o osobach dorosłych zainteresowanych liturgią. Celem Szkoły jest tak „odsłonić” tajemnicę liturgii (zwłaszcza Eucharystii) i tak wprowadzić w jej uczestnictwo, by stawała się źródłem duchowego życia. 

Podziel się:

Oceń:

2025-04-12 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: abp Ryś - Miłość Boga jest uprzedzająca!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Więcej ...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych z nabożeństwa

2025-07-13 20:25

Adobe.Stock

W wyniku gwałtownych burz, które w niedzielę po południu przeszły nad Małopolską, uszkodzony został m.in. dach kościoła św. Jakuba w Brzesku, skąd ewakuowano blisko 500 osób uczestniczących w nabożeństwie. W sumie straż interweniowała w regionie 70 razy, głównie z powodu gałęzi blokujących drogi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Kościół

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski