Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W dowód wdzięczności i pamięci

Łukasz Kmita

Na polach Bydlina, Krzywopłotów i Załęża 99 lat temu rozegrała się bitwa Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, zwana bitwą pod Krzywopłotami. 17 listopada przy pomniku poległych legionistów odprawiona została Msza św. polowa pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia naszego narodu jest wspaniała i chwalebna, ale i bardzo tragiczna. Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości wspominamy, że byliśmy w niewoli przez 123 lata. Po odzyskaniu wolności tylko 20 lat dane było Polakom się nią cieszyć, a potem znowu znaleźliśmy się w jarzmie niewoli. I właściwie na naszych oczach spełnia się to, co mówi Pan Jezus: „Niebo i ziemia przeminą, a słowa Moje nie przeminą”. Przemijają mocarstwa i systemy, a my, będąc w jedności z Bogiem, jesteśmy świadomi, że dalej stanowimy tę Ojczyznę, która jest przedmiotem szczególnej naszej troski.

Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się w dniach 16-19 listopada 1914 r. Straciło w niej życie 46 legionistów polskich. Imiona dwunastu z nich do dzisiaj nie są znane. Na tym miejscu wznosi się 7-metrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile poległych. Krzyż ozdobiony jest symbolami legionowymi i nazwiskami niektórych z nich. Pochowany jest tu m.in., prawdopodobnie, Stanisław Paderewski – krewny słynnego pianisty i premiera rządu II Rzeczypospolitej, Ignacego Jana Paderewskiego. Pomnik powstał z inspiracji Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w roku 1920

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku przy grobach poległych legionistów polskich gromadzą się wierni. Ich obecność to dowód naszej wdzięczności i historycznej pamięci. Tegoroczne uroczyste obchody patriotyczne tradycyjnie już połączone były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę 17 listopada o godz. 14 przy pomniku legionistów odprawiona została Eucharystia w intencji poległych oraz w intencji Ojczyzny. Mszy św. polowej przewodniczył oraz wygłosił homilię ordynariusz sosnowiecki, biskup Grzegorz Kaszak. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz: wojewoda małopolski Jerzy Miller, posłowie Jacek Osuch i Lidia Gądek, marszałek województwa Marek Sowa, samorządowcy, a także wielu wiernych. Obecnie byli, jak zawsze, kombatanci. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych reprezentujących urzędy i instytucje Małopolski i Śląska.

Reklama

– Przeżywamy dziś 99. rocznicę walki pomiędzy Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, gdzie przelewali krew legioniści Józefa Piłsudskiego. To właśnie na tym cmentarzu spoczywa 46 z nich. Dlatego gromadzimy się na uroczystości religijno-patriotycznej, aby Bogu dziękować za wolność, aby dziękować także im za przelaną krew i poświęcenie, dziękować za to, że mamy wolną Ojczyznę – mówił podczas uroczystości ks. Krzysztof Słomian, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Bydlinie.

Pasterz naszej diecezji, biskup Grzegorz Kaszak w homilii przypomniał, że miłość Ojczyzny i wspólne dobro wymagają dziś tego, abyśmy stanowili jedno; przypomniał także, że naród nasz zawsze, zwłaszcza w trudnych momentach swojej historii, znajdował oparcie w Kościele katolickim. Ksiądz Biskup podkreślał, iż winniśmy szczególną pamięć i wdzięczność tym spośród naszych przodków, Polaków, dzięki ofierze których mamy wolną Ojczyznę. Wskazał, że ich heroizm i bohaterstwo jest dla nas przykładem troski o naszą ojczyznę – Polskę.

Po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku poległych w bitwie pod Krzywopłotami legionistów polskich. Druga część uroczystości religijno-patriotycznych 17 listopada w Bydlinie odbyła się w miejscowej szkole, gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny. Na scenie wystąpił też zespół „Ziemia Kluczewska”, który wraz z uczestnikami śpiewał najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gloria victis! Osuchy 1944

Świadek bitwy pod Osuchami Władysław Łój ps. Wir

Joanna Ferens

Świadek bitwy pod Osuchami Władysław Łój ps. Wir

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 74. rocznicę bitwy pod Osuchami odbyły się 24 czerwca br. na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj