Reklama

Media

75-lecie Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

L'osservatore Romano

14 listopada 2013 r. z okazji 75-lecia powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego papież Franciszek przyjął jej pracowników na specjalnej audiencji w Domu św. Marty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Guglielmo Marconi był gorliwym katolikiem i bardzo pragnął, aby radio – dzieło jego życia – służyło ewangelizacji. Również Pius XI uważał, że Kościół w swej działalności musi korzystać z nowoczesnych środków przekazu. Po podpisaniu w 1929 r. Traktatów Laterańskich, na mocy których powstało Państwo Watykańskie, można było wybudować niezależną papieską rozgłośnię radiową – pracami nad jej uruchomieniem kierował sam Marconi. 12 lutego 1931 r. Papież po raz pierwszy stanął przed mikrofonem radiowym i wygłosił historyczne orędzie „Omni creaturae”, zapoczątkowując w ten sposób działalność swojej radiostacji. Prawdę mówiąc, na początku radio to służyło komunikowaniu się między Watykanem a papieską rezydencją w Castel Gandolfo, a dopiero w następnych latach zaczęto nadawać w świat. Stało się to możliwe od 1937 r. dzięki zainstalowanemu wówczas przekaźnikowi firmy Telefunken.

Od początku Radio Watykańskie nadawało przesłania papieskie w różnych językach – po raz pierwszy dało się słyszeć język polski na falach papieskiego radia już w 1931 r., gdy ks. Tadeusz Zakrzewski wygłosił w naszym języku przesłanie Piusa XI z okazji 40-lecia encykliki „Rerum novarum” Leona XIII. W tamtym okresie wielką rolę w rozwoju Radia odegrał ówczesny generał Towarzystwa Jezusowego o. Włodzimierz Ledóchowski SJ, na którego ręce Papież przekazał jezuitom kierownictwo radiostacji. O. Ledóchowski oddelegował do pracy w Radiu grupę jezuitów, którzy mieli przygotowywać w podstawowych językach europejskich specjalny serwis informacji katolickich – zaczęto je nadawać od połowy 1938 r. O. Ledóchowski zabiegał u Papieża o utworzenie programu polskiego. Pius XI, dawny wizytator apostolski i nuncjusz w odrodzonej Polsce, był bardzo życzliwy Polakom i dlatego przystał na propozycję generała. Polskimi transmisjami mieli się zająć jezuita o. Feliks Lasoń i ks. Józef Młodochowski, rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Niestety, o. Lasoń ciężko zachorował, dopiero 24 listopada 1938 r. mógł odprawić radiową Mszę św. i wyemitować pierwszą stałą audycję w języku polskim. Dlatego data ta jest uznawana za datę powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.

Z okazji 75-lecia działalności Sekcji Polskiej papieskiej radiostacji jej pracownicy zostali przyjęci przez papieża Franciszka na specjalnej audiencji w Domu św. Marty 14 listopada 2013 r. Dla mnie była to również okazja do porozmawiania o historii i dniu dzisiejszym Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego z jej szefem – o. Leszkiem Gęsiakiem SJ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apostołowanie przez radio i słowo

S. Serafia Pajerska

Dorota Zańko

S. Serafia Pajerska

S. Serafia Pajerska, sercanka, opowiedziała Dorocie Zańko o swojej pracy w radiu i wydawnictwie

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli