Reklama

Kościół

Austria

85 000 kolędników misyjnych będzie zbierać datki na biednych

Karol Porwich/Niedziela

Wizytą u arcybiskupa Wiednia rozpoczęli tegoroczną akcję „Sternsinger” - austriaccy kolędnicy misyjni. Grupa kolędników z podwiedeńskiej parafii w Inzersdorf reprezentowała 85 000 dzieci i młodych ludzi, którzy jako Kacper, Melchior i Baltazar chodzą do 6 stycznia od domu do domu i niosą bożonarodzeniowe przesłanie pokoju i błogosławieństw na Nowy Rok. Otwierając 26 stycznia doroczną akcję Związku Młodzieży Katolickiej kard. Christoph Schönborn powiedział, że kolędnicy niosą nadzieję i „radość Bożego Narodzenia” w „sytuacji pełnej trudności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Schönborn podziękował dzieciom i młodzieży za zaangażowanie, a jednocześnie darczyńcom za coroczne wsparcie. Zwrócił uwagę, że prowadzona od 70 lat akcja kolędników misyjnych stała się nie tylko największą inicjatywą zbierania funduszy w Austrii, ale także „bardzo dużą kampanią solidarności” i ogólnie „radosnym momentem dla naszego kraju”. Przyznał, że podczas swoich podróży mógł wielokrotnie widzieć owoce tej solidarności w postaci projektów na całym świecie wspieranych przez akcję kolędników misyjnych. Jednocześnie kard. Schönborn obiecał, że - podobnie jak w latach poprzednich - również i tym razem pójdzie z grupą kolędników 6 stycznia.

Tradycyjnie już kolędnicy z gwiazdą odwiedzą członków rządu, czołowych polityków oraz przedstawicieli życia publicznego. Jako pierwszy przyjmie ich 30 grudnia w wiedeńskim Hofburgu prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen. Grupa kolędników z Vorarlbergu będzie uczestniczyć 1 stycznia w noworocznej liturgii w Watykanie sprawowanej przez papieża Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do tej pory zebrano 540 milionów euro

Reklama

W sumie 85 000 dzieci w całej Austrii przebranych za Kacpara, Melchiora i Baltazara - kolędnicy z gwiazdą - będą chodzili od domu do domu w całej Austrii niosąc bożonarodzeniowe przesłanie pokoju i życzenia błogosławieństwa w Nowym Roku. Jednocześnie proszą o datki na wsparcie ludzi w najbiedniejszych regionach świata. „Śpiewanie z gwiazdą łączy tradycję z jasnym celem: żyć solidarnością i wspólnie tworzyć sprawiedliwy świat” - podkreślają organizatorzy akcji Trzech Króli. Młodym kolędnikom towarzyszy 30 000 dorosłych.

Dzięki otrzymanym datkom akcja śpiewających kolędników z gwiazdą wspiera około 500 projektów pomocowych w biednych regionach świata. W ramach inicjatywy zapoczątkowanej w 1954 r. zebrano dotychczas 540 mln euro, a w ubiegłym roku „wyśpiewano” na dobre cele rekordową sumę 19,5 mln euro. W tym roku zostaną wsparte głównie projekty na rzecz dzieci i młodzież w Nepalu, z których wiele cierpi z powodu ubóstwa, przemocy i wyzysku. Projekty wspierane przez datki z akcji kolędników misyjnych zapewniają możliwości lepszej i samostanowienia przyszłości poprzez ochronę, opiekę i edukację.

Od 28 grudnia do 6 stycznia austriackie dzieci przebrane za Trzech Króli niosąc gwiazdę chodzą ze śpiewem od domu do domu. Na drzwiach odwiedzanych mieszkań piszą kredą litery C+M+B i rok 2025. Tradycja mówi, że litery oznaczają prośbę, aby „Chrystus pobłogosławił ten dom” (Christus mansionem benedicat), ale także nawiązują do przekazanych przez starą tradycję chrześcijańską imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Reklama

Organizowana przez Związek Młodzieży Katolickiej Austrii (KJSÖ) akcja kolędników misyjnych z zebranych pieniędzy finansuje około 500 projektów pomocy ludziom w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji, łącznie dla ponad miliona osób pozbawionych środków do życia, starych, chorych, dzieci ulicy.

Coroczne akcje kolędowania z gwiazdą dzieci i młodzieży w Austrii stanowią najważniejszy element zbiórek pieniędzy w Austrii na pomoc krajom rozwijającym się.

Każdego roku w tę „służbę dobrej sprawie” angażuje się ponad 85 tys. kolędników w 3 tys. parafii w Austrii. Tradycja kolędników w Austrii sięga czasów średniowiecza, ale dopiero od zimy 1954/1955 r. rozpoczęto akcję pomocy krajom misyjnym. Za pieniądze zebrane w pierwszym roku akcji można było kupić używany samochód dla austriackiego misjonarza. Z czasem ich z „kolędowanie” rozrosło się do największej akcji solidarności z ludźmi cierpiącymi w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Austriacka akcja Trzech Króli posiada oficjalna zgodę na zbiórkę pieniędzy. Każdego roku zebrane sumy kontrolowane są przez niezależnych kontrolerów finansowych, dzięki czemu istnieje pełna przejrzystość kwot, którymi dysponują. Ofiarodawcy mogą swoje datki odpisać od podatku.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-12-30 09:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w znacznym stopniu uwarunkował przebieg nadchodzącego konklawe

2025-04-28 11:15

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Jest rzeczą oczywistą, że każdy papież ma wpływ na wybór następnego Biskupa Rzymu poprzez oczywisty fakt, że kreuje kardynałów uczestniczących w następnym konklawe. W nadchodzącym konklawe weźmie udział 108 kardynałów mianowanych przez Franciszka (109, jeśli weźmiemy pod uwagę kard. Angelo Becciu, byłego prefekta Dykasterii spraw Kanonizacyjnych, który z racji wieku ma prawo wstępu do Kaplicy Sykstyńskiej, ale który został skazany przez watykański sąd pierwszej instancji).

Więcej ...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

Więcej ...

Pielgrzymka Pojednania do Rzymu w 60. rocznicę wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich

2025-04-29 23:48

mat. pras. Archidiecezja Wrocławska

W 60. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy świętej podczas Pielgrzymki Pojednania w Rzymie. Uczestniczyły w niej władze Wrocławia, była premier Hanna Suchocka i pielgrzymi – wierni z archidiecezji wrocławskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...