Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: grudniowe spotkanie proboszczów

2024-12-12 13:15

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nam jest bardzo potrzebne myślenie kategoriami konkretnych relacji, a nie tylko zrozumieniem tego, czym jest instytucja, jakaś zbiorowość – w tym jesteśmy z reguły dość dobrzy, ale nie jest łatwe wejście w relacje głębokie – mówił do proboszczów metropolita łódzki.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie proboszczów i kapłanów pt.: „Przyszłość parafii”, której głównym tematem były relacje we wspólnotach parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na wstępie kard. Grzegorz Ryś przeczytał fragment Listu św. Pawła o rzymskiej misji spotkania z osobą. – Myślę, że to jest najpiękniejszy tekst w Nowym Testamencie na opisanie tego, co na synodzie biskupów nazywano nawróceniem relacyjnym. Nam jest bardzo potrzebne myślenie kategoriami konkretnych relacji, a nie tylko zrozumienie tego, czym jest instytucja, jakaś zbiorowość – w tym jesteśmy z reguły dość dobrzy, ale nie jest łatwe wejście w relacje głębokie. To jest to, co się nazywa kulturą synodalną, sposobem funkcjonowania w Kościele, nastawieniem na osobę, na wspólnotę, w której każdy jest znany po imieniu, kim jest, jakie ma zalety, umiejętności, charyzmaty, zasługi – powiedział kard. Ryś. Odnosząc się do dzisiejszego tematu spotkania, metropolita łódzki przywołał fragment Listu Ojca Świętego Franciszka do Proboszczów. – Ojcostwo to jest nasza relacja do ludzi, którym posługujemy, ale papież napisał do was, że nie możesz być ojcem, jeśli nie wiesz, co to znaczy być synem i bratem. Relacja braterska, to jest relacja duchownych między sobą – wyjaśnił kard. Ryś.

Następnie, Michał Ejchman podsumował Synodalny Dzień Skupienia, który odbył się 30 listopada br. Podał dane dotyczące osób podejmujących aktywność w parafii, zaangażowania świeckich podczas liturgii, a także zdanie wiernych o otwartości księży proboszczów na inicjatywy parafian – 80 procent osób zaznaczyło, że proboszcz jest otwarty na inicjatywy, a niewielki procent, że nie. W drugą stronę wygląda na to, że mniej jest chętnych parafian na inicjatywy synodalne niż księży – zaznaczył.

Kolejnym punktem spotkania było wprowadzenie i medytacja ks. Sławomira Sosnowskiego. – Potrzebujemy relacji. Ostateczna perspektywa to nasza misja, żeby odnaleźć się razem, ale nie traktujemy relacji funkcjonalnie, bo nie przyjęliśmy zawodu księdza, tylko święcenia przenikają nasze całe życie, a więc nasze relacje, angażują naszą osobowość. Nie chodzi tylko o umiejętności współpracy. (…) Sakrament i braterstwo są nam dane, ale też zadane – podkreślił ks. Sosnowski.

Przedostatnim punktem wydarzenia była praca w grupach, podczas której księża odpowiadali na następujące pytania:

1. Jakie jest twoje doświadczenie relacji i współpracy z braćmi w kapłaństwie: w parafii, w dekanacie, w diecezji? 2. Jakie jest twoje doświadczenie relacji i współpracy z biskupami pomocniczymi i biskupem diecezjalnym? 3. Czy te relacje są wsparciem w wypełnianiu twojej misji czy przeszkodą? Dlaczego?

Po dzieleniu się i analizach doświadczeń odbyło się wspólne podsumowanie dzisiejszego spotkania księży.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: życie możesz odzyskać we wspólnocie!

Julia Saganiak

Więcej ...

Poszukiwanie nadziei. Świadectwo

2024-12-26 12:07
Mariusz Mikołajek

Archiwum prywatne

Mariusz Mikołajek

O sztuce, najnowszej wystawie malarstwa i doświadczeniu łaski wiary z Mariuszem Mikołajkiem, znanym wrocławskim artystą – rozmawia Marzena Cyfert

Więcej ...

Ponad 365 mln chrześcijan prześladowanych na całym świecie

2024-12-26 16:33
Chagall -

Włodzimierz Rędzioch

Chagall - "Białe Ukrzyżowanie

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie nawiązując do przypadającego dziś święta św. Szczepana Pierwszego Męczennika wezwał także do modlitwy za chrześcijan prześladowanych z powodu swej wiary. „Maryjo, Królowo Męczenników, pomóż nam być odważnymi świadkami Ewangelii, dla zbawienia świata” - powiedział Ojciec Święty. Według międzywyznaniowej organizacji pomocowej Open Doors ponad 365 mln chrześcijan na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - to jeden na siedmiu chrześcijan. Organizacja od ponad 30 lat opracowuje ranking 50 krajów o największych prześladowaniach chrześcijan.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Kościół

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...