Reklama

Niedziela Lubelska

Tysiąc „Niedziel”

Niedziela lubelska 36/2013, str. 1

Paweł Wysoki

Mamy wielki powód do radości, bo oto do rąk Czytelników zostaje oddany 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela Lubelska” powstała jako jedna z pierwszych edycji diecezjalnych, wydawanych przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jej historia zaczęła się w I niedzielę Adwentu 1993 r., a początki są związane z działalnością ks. prof. Tadeusza Zasępy. W krótkim czasie, dzięki wielkiej życzliwości abp. Bolesława Pylaka, ówczesnego ordynariusza archidiecezji lubelskiej, podjęte zostały działania promujące nową obecność prasy katolickiej w parafiach. Dostrzegając potrzebę i znaczenie ewangelizacji przez media, już w lecie 1994 r. abp Bolesław Pylak oficjalnie zaprosił „Niedzielę” do naszej diecezji i powołał na stanowisko redaktora prowadzącego ks. Mirosława Sitarza. Na jego barkach spoczęła odpowiedzialność za tworzenie stron edycji, promocję pisma i jego kolportaż. Trzy lata pracy ks. Sitarza i stworzonego przez niego zespołu dziennikarzy katolickich, wsparte życzliwością ks. inf. Ireneusza Skubisia i Redakcji Częstochowskiej, stały się mocnym fundamentem pisma, które od dwóch dekad dokumentuje życie Kościoła w Lublinie.

W historię „Niedzieli Lubelskiej” wpisało się grono kapłanów - redaktorów odpowiedzialnych, kierujących pracami zespołu etatowych dziennikarzy, jak i rzeszy współpracowników. Począwszy od ks. Mirosława Sitarza, kolejno tę funkcję pełnili: ks. Piotr Kawałko, ks. Andrzej Bubicz, ks. Antoni Nadbrzeżny i obecnie ks. Tadeusz Domżał. Lata pracy każdego z nich zaznaczyły się z jednej strony kontynuacją dzieła, a z drugiej - wprowadzaniem w życie nowych pomysłów, będących odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość. Wspólnym mianownikiem długiej już obecności „Niedzieli” w naszej archidiecezji jest dokumentacja życia religijno-społecznego Lubelszczyzny i pasterskiej posługi biskupów lubelskich oraz szeroko pojęta promocja chrześcijańskiej kultury. Redaktorów i współpracowników „Niedzieli Lubelskiej” można spotkać zarówno na najważniejszych uroczystościach o zasięgu ogólnopolskim i diecezjalnym, jak i w małych parafiach. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia biskupów: arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka, śp. abp. Józefa Życińskiego, abp. Stanisława Budzika, bp. Ryszarda Karpińskiego, bp. Mieczysława Cisło, bp. Artura Mizińskiego i bp. Józefa Wróbla oraz rzeszy kapłanów, którzy od początku zaangażowali się w promocję tygodnika. Wielkim skarbem „Niedzieli Lubelskiej” są ludzie, którzy na różnych polach działalności niosą bezinteresowną pomoc. Nasi współpracownicy to grono wypróbowanych przyjaciół, wśród których znajdują osoby różnych stanów i zawodów. Ich praca sprawia, że lubelskie strony „Niedzieli” są nie tylko ciekawe, ale w swojej treści wierne Chrystusowej Ewangelii. Wprawdzie w bogatej, kilkudziesięcioletniej historii całego Tygodnika edycja lubelska jest zaledwie małym światełkiem, ważne jednak, że świeci ono jasno, stale i w wierności Bogu i ojczyźnie. Za każde dobre słowo dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom.

Dziękujemy przede wszystkim Wam, drodzy Czytelnicy, za zaufanie, jakim nas obdarzacie, wybierając wśród wielu dostępnych i interesujących tytułów właśnie „Niedzielę”. Tysiąc „Niedziel” z Wami to nasz wspólny sukces, za który Bogu i ludziom niech będą dzięki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bogu na chwałę i pieronom na złość

Bożena Sztajner/Niedziela

– Niedziela należy do Was – przez lata słowa te powtarzał kard. Karol Wojtyła. Choć w szczególny sposób były one aktualne na Śląsku w systemie totalitarnym, dzisiaj nie tylko nie straciły na aktualności, ale też zyskały na znaczeniu. Dotyczą już całej Polski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady