Reklama

Niedziela Łódzka

Rycerze Kolumba w Łodzi

Jadwiga Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerzy Kolumba jest bratnią organizacją mężczyzn o zasięgu globalnym. Działają m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, a od 2011 r. w Łodzi przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Historia Zakonu

Pod koniec XIX wieku tysiące katolików z wielu krajów Europy, w tym również z Polski, emigrowało do Ameryki za chlebem. W swoich ojczyznach cierpieli głód i prześladowania religijne. Na nowej ziemi katolicy także nie zaznali szczęścia. Traktowano ich jak obywateli drugiej kategorii. W pracy spotykali się z wyzyskiem i wrogością. Niebezpieczne warunki panujące w fabrykach, zwłaszcza na stanowiskach, jakie zajmowali emigranci, sprawiły, iż wiele rodzin pozbawionych zostało jedynych żywicieli. Postrzegając te uwarunkowania 29-letni ks. Michael J. McGivney z parafii Najświętszej Marii Panny w New Haven w stanie Connecticut grupie mężczyzn ze swojej parafii zaproponował założenie świeckiej katolickiej organizacji samopomocowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W 1882 r. powstało stowarzyszenie, przyjmując za patrona Krzysztofa Kolumba, któremu Ameryka zawdzięcza odkrycie i ewangelizację. W organizacji tej katoliccy emigranci znaleźli poczucie bezpieczeństwa i przyjęli nazwę Zakonu Rycerzy Kolumba. Głównymi zasadami, jakimi się kierowali, to miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. W 2004 r. bł. Jan Paweł II widząc postępującą laicyzacje w Europie, poprosił Rycerzy Kolumba, aby rozpoczęli działalność na Starym Kontynencie.

Zakon do Polski przybył na zaproszenie księży kardynałów: Józefa Glempa, Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. W 2006 r. powstała pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Krakowie (nr 1400). Zasady działalności tak jak pod koniec XIX wieku, tak i dzisiaj są takie same. Katoliccy mężczyźni służą Kościołowi, wspólnocie oraz rodzinie. W Polsce w 54 Radach działa ponad 2600 członków.

Zakon Rycerzy Kolumba w Łodzi

Łódzka Rada Rycerzy Kolumba (nr 15279) została założona 15 kwietnia 2011 r. przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, dzięki inicjatywie ks. prał. Edwarda Wieczorka i za aprobatą abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolity łódzkiego.

Rada lokalna to najmniejsza jednostka organizacyjna Rycerzy, którą tworzy co najmniej 30 członków, pełnoletnich mężczyzn, praktykujących katolików. Rada łódzka posiada trzy Okrągłe Stoły: przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi, przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi i przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

Reklama

W łódzkiej Radzie lokalnej co roku są wybierani funkcjonariusze Rady. Radzie przewodniczy Wielki Rycerz. Obecnie w Łodzi wielkim rycerzem jest Sławomir Sosiński, a kapelanem, który dba o rozwój duchowy Rycerzy, ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pozostałymi funkcjonariuszami są: zastępca wielkiego rycerza Grzegorz Stuleblak, kanclerz Piotr Mec, kronikarz Piotr Jaworski, skarbnik Andrzej Pańczak, radca Marek Kujawiński, kustosz Jacek Chodak, strażnik wnętrz Mieczysław Jędrzejczyk, strażnik bram Paweł Bogucki, trzyosobowa Rada Powierników oraz Rada Dyrektorów.

Łódzka Rada lokalna podlega Rejonowi 15. Najwyższą jednostką organizacyjną Zakonu w Polsce jest Stan, na czele którego stoi delegat stanowy dr Krzysztof Orzechowski, a kapelanem stanowym jest kard. Franciszek Macharski.

Najwyższą jednostką organizacyjną Zakonu jest Rada Najwyższa, na której czele stoi Najwyższy Rycerz. Obecnie najwyższym rycerzem Rycerzy Kolumba jest Carl A. Anderson, a najwyższym kapelanem arcybiskup metropolita Baltimore William Edward Lori. Centrala Zakonu znajduje się w USA w New Haven.

Rycerzem Zakonu Kolumba może zostać mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem Kościoła rzymskokatolickiego, o czym może zaświadczyć inny Rycerz albo proboszcz parafii kandydata. Po pozytywnym rozważeniu kandydatury osoby ubiegającej się o członkostwo, podczas Inicjacji Pierwszego Stopnia kandydat zostaje przyjęty w poczet rycerzy.

Rycerze w trakcie swojego duchowego rozwoju zdobywają stopnie: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo. Pierwszy stopień otrzymują członkowie podczas przyjmowania ich do Zakonu. Pełnoprawny Rycerz musi posiadać trzeci stopień, co upoważnia go do uczestnictwa w konwencji stanowej. Dodatkowy stopień zwany „Patriotycznym”, uprawnia Rycerza do noszenia od święta wyróżniającego stroju. Rycerze zwracają się do siebie słowami „zacny bracie”, a pozdrawiają okrzykiem „wiwat Jezus”.

Służba Bogu i ludziom

Reklama

W Polsce działalność Zakonu skupia się przede wszystkim w parafiach, przy których działają Rady lokalne. Na comiesięcznych zebraniach Rycerzy podejmowane są inicjatywy, które starają się zrealizować.

Łódzka Rada lokalna podczas swojej zaledwie dwuletniej działalności wyremontowała salę, w której odbywają się zebrania Rycerzy, i kaplicę w kościele na potrzeby wspólnoty głuchych. Członkowie Zakonu czynnie włączyli się w wykonanie dużego parkingu przy kościele. Rycerze Kolumba są zawsze gotowi pomagać Księdzu Proboszczowi w doraźnych potrzebach, takich jak: sprzątanie posesji przy kościele czy wykonanie drobnych remontów. Włączają się we wszystkie inicjatywy księży z parafii, jak zorganizowanie polowego punktu święcenia pokarmów czy organizacji Święta Pszczoły, zbudowali szopkę bożonarodzeniową. Dla wspólnoty parafialnej organizują piknik rodzinny z darmowym poczęstunkiem, z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych parafian przygotowują wielki plac zabaw z karuzelą, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Zapraszają dzieci na degustację słodkości.

Rycerze pomagają sobie w ważnych momentach życia, radosnych, takich jak ślub czy chrzest, ale także smutnych, takich jak pogrzeb. Członkowie Zakonu i ich rodziny mogą na siebie liczyć w każdej potrzebie. Ponieważ Rada nie ma kwalifikacji do pomocy zewnętrznej dla osób potrzebujących, włączono się w działalność łódzkiej Caritas. Organizują wyprawki dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole, a także koszyczki wielkanocne dla najbiedniejszych parafian.

Ustanowili Dzień Rycerzy Kolumba, podczas którego zapoznają parafian z działalnością Rady i Zakonu. Dla Rycerzy organizują zjazdy Wielkich Rycerzy oraz inicjacje wszystkich stopni. Podczas konwencjiw Krakowie wyrazili chęć zorganizowania kolejnego spotkania w Łodzi.

Działania Rad finansowane są ze składek członkowskich oraz datków Rycerzy i ich sympatyków.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-07 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od dekady pomagają

Agnieszka Dziarmaga

Chmielnicka Rada Rycerzy Kolumba nr 15416 im. św. Brata Alberta była pierwszą w diecezji kieleckiej i stanowiła zalążek dla innych powstających rad.

Więcej ...

Pieniądze za „równość płci” i „ekologiczne rolnictwo”, czyli Bruksela i jej szantaże

2024-10-07 12:20

Magdalena Pijewska

Komisja Europejska chce nałożyć na kraje członkowskie rygorystyczne warunki uzyskania pieniędzy z budżetu UE, który będzie obowiązywał w latach 2028-2034 - poinformował w weekend portal Politico. Kraje będą musiały zająć się kwestią nierówności płci czy promować rolnictwo ekologiczne, aby otrzymać fundusze.

Więcej ...

Nawrócona muzułmanka: muzułmanie przejmą z czasem kontrolę w Szwecji [WYWIAD]

2024-10-07 21:14

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Mona Walter pochodzi z Somalii. Jest uchodźcą wojennym. Mieszka w Szwecji, gdzie z powodu ekstremizmu muzułmańskiego przyjęła chrześcijaństwo i zajęła się krytyką islamu. Za publiczne wyrażanie własnych poglądów grozi jej śmierć. Żyje pod fałszywym imieniem i nazwiskiem. Ukrywa się. Na spotkania jeździ z ochroną, pilnują jej służby specjalne. Spotykamy się najpierw w centrum handlowym w środku miasta. Chce mnie sprawdzić, ma ku temu powody, bo przykładów zabójstw za publiczną krytykę islamu w Europie nie brakuje. Spełniam jej życzenie, aby poznać przesłanie, które porusza do żywego islamskich ekstremistów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Rok liturgiczny

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Matka Boża, co w Krasnobrodzie pociesza mieszkańców...

Wiara

Matka Boża, co w Krasnobrodzie pociesza mieszkańców...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...