Reklama

Niedziela Częstochowska

Służą modlitwą, pracą i ofiarą

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Domu Księży Emetytów im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie 26 czerwca br. świętowano z udziałem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, jubileusz 40-lecia posługi w tym domu Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Gości powitał ks. prał. Czesław Mendak - dyrektor Domu Księży Emerytów, który na ręce przełożonej generalnej tego zgromadzenia s. Martyny Hanusiak przekazał wyrazy głębokiej wdzięczności za 40 lat posługi sióstr dla księży seniorów archidiecezji częstochowskiej. - Ten jubileusz wpisuje się w duchowe dziedzictwo Zakonu - podkreślił ks. Mendak. - Siostry zapisały dzieje tego 40-lecia swoją modlitwą, pracą i ofiarą. Przypomniał również, że starania o sprowadzenie do domu sióstr, które sprawowałyby opiekę nad kapłanami seniorami, podjął - na polecenie bp. Stefana Bareły, ówczesnego pasterza diecezji - ks. prał. Ludwik Warzybok. Ks. Warzybok zwracał się z prośbą do trzydziestu zgromadzeń, ale dopiero m. Redempta - przełożona generalna Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego podjęła to zobowiązanie i w 1973 r. posłała tutaj pierwszą wspólnotę sióstr, z s. Zdzisławą - dziś już nieżyjącą - jako przełożoną.

- Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony rok 1973, za decyzje przełożonych, za ofiarną pracę ks. prał. Ludwika Warzyboka dźwigającego wraz z siostrami trud rozbudowy tego domu, całujemy wasze spracowane ręce i dziękujemy Bogu za to, co dla jego chwały, dla diecezji i kapłanów uczyniliście - mówił Ksiądz Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św., której przewodniczył abp Wacław Depo, koncelebrowali księża mieszkańcy domu oraz ks. dr Włodzimierz Kowalik - wikariusz biskupi ds. administracyjnych i ekonomii oraz ks. dr Jan Sambor - proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Częstochowie. W homilii abp Wacław Depo nawiązał do czytań liturgicznych, mówiąc: - W przeczytanych tekstach dotykamy tajemnicy powołania, tajemnicy jako daru, a jednocześnie zmagania. Inicjatywa zawsze należy do Boga, ale ta inicjatywa miłości domaga się wolnej odpowiedzi człowieka.

Reklama

Nawiązując do kolejnego czytanego w tym dniu fragmentu z Ewangelii wg św. Mateusza, Arcybiskup powiedział: - Chrystus uczył: „strzeżcie się fałszywych proroków”, strzeżcie się także fałszywych dróg, fałszywych podpowiedzi i propozycji. A dzisiaj takich propozycji jest wiele. Wspomnijmy sprawę, która jest bardzo groźna dla wiary Kościoła, dla przyszłości ludzkości - to jest ideologia gender, która, w imię ideologii płci, nie daje rozeznawać tajemnicy człowieka, tylko nas, można powiedzieć, miesza wbrew prawu i zamysłowi Bożemu.

Arcybiskup dziękował siostrom za posługę wśród kapłanów seniorów, za świadectwo wiary i miłości: - Jesteśmy tu dzisiaj razem, żeby potwierdzić sens i tajemnicę bytu, modlitwy, cierpienia, posługi miłosiernej w tym domu - podkreślił kaznodzieja.

Wspólnotę Sióstr Kanoniczek Ducha św. w Domu Księży Emerytów w Częstochowie stanowi 7 sióstr. - Patrząc tylko w wymiarze ludzkim, jest to trudna praca - powiedziała „Niedzieli” s. Estera Kapitan, przełożona wspólnoty. - Jednak jesteśmy pod szczególną opieką Ducha Świętego. Każdy dzień rozpoczynamy od modlitwy, od przyzywania Ducha Pocieszyciela. To daje siły do posługi w wymiarach ludzkich, do towarzyszenia kapłanom seniorom w ich codziennym życiu, chorobie i cierpieniu, w przygotowaniu do spotkania z Chrystusem w wieczności. Są wśród nas siostry pielęgniarki profesjonalnie przygotowane do opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, ale korzystamy też z pomocy szpitali i pobliskiej przychodni. Jest wielu życzliwych lekarzy, którzy nas wspomagają. Za tę życzliwość, z którą nasi kapłani seniorzy spotykają się ze strony lekarzy i personelu w każdym szpitalu i na każdym oddziale, jesteśmy niezmiernie wdzięczne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-07-17 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

One służą życiu

Siostry w kaplicy swojego domu

Maria Niedziela

Siostry w kaplicy swojego domu

Potrójną uroczystość – Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, jubileusz oficjalnego zatwierdzenia i rejestracji oraz istnienia domu na terenie parafii – świętowały antonianki w niedzielę, 24 listopada, na łódzkich Stokach

Więcej ...

Bp Pękalski: piłka nożna może być drogą za Chrystusem

2024-06-25 09:03

ks. Paweł Kłys

- Sport, piłka nożna, to mogą być drogi, po których idziemy za Chrystusem – mówił bp Pękalski do liturgicznej służby ołtarza.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?