Reklama

Watykan

Synod Biskupów: o czym mówili dwaj biskupi chińscy?

Synod biskupów

PAP/ANGELO CARCONI

Synod biskupów

„Kościół w Chinach jest taki sam, jak Kościół katolicki w innych krajach świata: należymy do tej samej wiary, dzielimy ten sam chrzest i wszyscy jesteśmy wierni jednemu, świętemu, katolickiemu i apostolskiemu Kościołowi” - przekonywał w Watykanie chiński biskup Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Hangzhou, w prowincji Zhejiang. Wraz z bp. Vincenzo Zhanem Silu z diecezji Funing/Mindong, w prowincji Fujian, bierze on udział w drugiej sesji zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chińscy biskupi są obecni na synodach dopiero po raz trzeci. Poprzednio uczestniczyli w zgromadzeniu nt. młodzieży w 2018 roku i w pierwszej sesji zgromadzenia nt. synodalności w 2023 roku, jednak jedynie w części obrad.

Przed podpisaniem watykańsko-chińskiego porozumienia w sprawie nominacji biskupich w 2018 roku żaden biskup z Chin kontynentalnych nie mógł brać udziału w Synodach Biskupów, podobnie jak wcześniej w Soborze Watykańskim II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W swoim wystąpieniu bp Yang Yongqiang wyjaśnił, że chińscy katolicy, kierując się biblijną wskazówką: „być wszystkim dla wszystkich”, aktywnie dostosowują się do społeczeństwa, służą mu, trzymają się kierunku sinizacji katolicyzmu i głoszą Dobrą Nowinę. „Kościół katolicki w Chinach rozpoczął aktywną wymianę wizyt ze wspólnotami katolickimi na całym świecie w oparciu o zasady równości, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Prowadzimy rozmowy na tematy takie jak ewangelizacja i duszpasterstwo w Kościele, służba społeczna i studiowanie teologii; aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych spotkaniach i modlitwach religii o pokój; staramy się być jak «światło i sól» dla pokoju na świecie i promowania wspólnoty, w której ludzkość może cieszyć się wspólnym losem; wreszcie poprzez różnego rodzaju projekty wspieramy rozwój” - wyliczał hierarcha. Na zakończenie zaprosił „wspólnoty katolickie i grupy religijne ze wszystkich krajów, które pragną odwiedzić Kościół w Chinach”.

Z kolei przemówienie bp. Zhana Silu skupione było na historii chrześcijaństwa w Chinach. Przypomniał postać jezuickiego misjonarza o. Matteo Ricciego i jego „eksperyment”, polegający na akomodacji Ewangelii do różnych „praktyk życia ludzkiego”. Zauważył, że „rozeznawanie różnic kulturowych i potrzeba zachowania autentyczności wiary chrześcijańskiej stały się źródłem zamieszania dla misjonarzy w Chinach”, co doprowadziło do słynnej kontrowersji w sprawie rytów [XVII-wiecznego sporu między jezuitami a innymi zgromadzeniami zakonnymi o zasady działalności misyjnej - KAI]. „Z historycznego punktu widzenia, jednym z powodów tego niepowodzenia było to, że Kościół zignorował różnice i komplementarność ludzkich kultur” - zauważył hierarcha.

Zwrócił też uwagę, że „być Kościołem synodalnym zaangażowanym w misję ewangelizacyjną oznacza szanować i wsłuchiwać się w głosy różnych historii, kultur i tradycji na drodze poszukiwania ostatecznego celu ludzkości, którym jest Bóg”. Wśród problemów, z którymi Kościół w Chinach musi się zmierzyć z nowym spojrzeniem, wymienił następujące pytania: „jak poradzić sobie z wyzwaniami, jakie małżeństwa mieszane stwarzają dla wychowania w rodzinie; jak dostosować się do lokalnych przepisów i regulacji; jak rozwiać pomieszanie, jakie istnieje wśród ludzi świeckich, pomiędzy religijnością ludową a niektórymi aspektami tradycyjnej kultury”.

„Kościołowi w tym nowym czasie powierzono nowe zadanie rozeznania, chociaż głos Ducha Świętego jest zawsze cichy i trudny do rozróżnienia. Właśnie dlatego uczenie się z pokorą z doświadczeń historycznych i współczesnych jest ważnym sposobem ewangelizacji, czyli rozpoznawania nowej drogi, którą Pan wskazuje Kościołowi” - powiedział bp Zhan Silu.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-18 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Sant’Egidio razem z Chińczykami modliła się w intencji ofiar koronawirusa

Sant'Egidio, Modlitwa za chorych na koronawirusa w Chinach

Anna Matlak

Sant'Egidio, Modlitwa za chorych na koronawirusa w Chinach

Podczas modlitwy za chorych w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie członkowie Wspólnoty Sant’Egidio modlili się za ofiary koronawirusa, osoby zarażone oraz wszystkich, którzy żyją w lęku o własne życie.

Więcej ...

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: prawda o zmartwychwstaniu zakłada rezygnację z banału i przyziemności

2025-04-20 09:42

Karol Porwich/Niedziela

Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa nie rusza już współczesnego człowieka, gdyż jej przyjęcie zakłada rezygnację z banału i przyziemności. Tymczasem współczesna kultura skutecznie odrzuca wszelki wysiłek w sprawach domagających się poświęcenia i ofiary - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...