Reklama

Niedziela Łódzka

Festyn Miłosierdzia

Św. Faustyna nauczycielką wiary ufnej i pewnej

Procesja z relikwiami św. Faustyny zmierza do archikatedry łódzkiej

Henryk Tomczyk

Procesja z relikwiami św. Faustyny zmierza do archikatedry łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ósmy Festyn Miłosierdzia, który odbył się w sobotę 6 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, zgromadził osoby dorosłe, młodzież i dzieci. To właśnie Papież Polak wyniósł na ołtarze s. Faustynę i odnowił kult Bożego Miłosierdzia, sam stając się jego apostołem. Tegorocznemu festynowi towarzyszyło przesłanie: „Św. Faustyna nauczycielką wiary ufnej i pewnej”.

Zgodnie z tradycją Festyn Miłosierdzia rozpoczął się w łódzkim parku im. Juliusza Słowackiego (dawniej Wenecja), w miejscu, w którym Pan Jezus po raz pierwszy objawił się 19-letniej Helenie Kowalskiej, przyszłej św. Faustynie, i zachęcił ją do głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Uczestników festynu powitał proboszcz łódzkiej parafii pw. św. Faustyny ks. prał. Wiesław Potakowski, inicjator i główny organizator tej niezwykłej imprezy. „Co roku pragniemy przypominać, że w Łodzi rozpoczęła swoją drogę apostołowania Bożemu Miłosierdziu św. Faustyna. W ten sposób pragniemy szerzyć kult Bożego miłosierdzia nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce i poza jej granicami.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po wysłuchaniu inscenizacji rozmowy Pana Jezusa z Faustyną uczestnicy festynu przeszli w procesji z relikwiami do kościoła św. Faustyny Kowalskiej przy pl. Niepodległości. Z powodu niesprzyjającej pogody pierwsza muzyczna część festynu, która tradycyjnie odbywała się w parku Wenecja, miała miejsce we wnętrzu świątyni.

Jako pierwszy wystąpił franciszkański zespół muzyczny „Pokój i Dobro”, a następnie zespół muzyczny „Duval” z Gdańska. Znane i lubiane piosenki, które zaśpiewali goście z Gdańska oraz piosenki religijne zespołu złożonego z alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi przyjmowane były gorącymi brawami. Pierwsze objawienie w parku Wenecja miało miejsce podczas zabawy. Dlatego też pierwsza część festynu miała taki właśnie rozśpiewany, radosny charakter.

O godz. 15 radosny nastrój ustąpił miejsca modlitewnemu skupieniu. Drugą część festynu zapoczątkowała bowiem Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. prał. Wiesław Potakowski. Po jej odmówieniu wierni wyruszyli do bazyliki archikatedralnej. Na czele procesji, która podążała ul. Piotrkowską, niesiono relikwie św. Faustyny. Podczas kolejnych stacji modlono się o właściwe wychowanie dzieci i młodzieży, a także w intencji osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Bożemu Miłosierdziu polecano ludzi ubogich, chorych i cierpiących. Wspólną modlitwą obejmowano również trudne problemy, z jakimi boryka się Łódź.

Reklama

W bazylice archikatedralnej wiernych przywitał i pozdrowił bp Adam Lepa, który odnowił Akt Zawierzenia Archidiecezji Łódzkiej Bożemu Miłosierdziu i pobłogosławił uczestników festynu relikwiami św. Faustyny. „Jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, które w niezwykły sposób, w dziwnych i wspaniałych okolicznościach odbiera słowa św. Faustyny z jej „Dzienniczka”. Wszystko się spełniło. Jest Święto Miłosierdzia, jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego i jest olbrzymie zainteresowanie Bogiem, który jest pełen miłosierdzia” - mówił bp Adam Lepa. Ksiądz Biskup przywołał także przesłanie bł. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu: „Ojciec Święty wskazywał, że mamy być świadkami miłosierdzia, ale wcześniej powiedział to, co dla nas, biskupów z Łodzi, było szczególnie radosne, że w swoich myślach wyobraża sobie ten świetlisty szlak, po którym zdążała św. Faustyna z Łodzi do Krakowa”. Bp Lepa przypomniał też, że w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia obchodzimy liturgiczną rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. Z całą mocą podkreślił: „To nie są przypadki, to nie są zbiegi okoliczności, to są wyraziste znaki, które na pewno odczytujemy zgodnie z wolą Bożą, żeby nieustannie zmieniać się na lepsze. Również po to, by mogło się spełnić życzenie Jana Pawła II, aby jego rodacy, a więc także i my, którzy stanowimy Kościół łódzki, mogli stawać się świadkami Bożego Miłosierdzia.”

Na zakończenie wszystkie osoby uczestniczące w uroczystości uczciły św. Faustynę w jej relikwiach, by następnie przyjąć dar w postaci chlebów miłosierdzia przygotowanych przez łódzkich piekarzy.

* * *

Patronat honorowy nad uroczystościami mającymi na celu uczczenie św. Faustyny sprawowali: arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Reżyseria Festynu Miłosierdzia spoczywała w rękach prof. Jerzego Woźniaka.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-19 11:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kult Bożego Miłosierdzia w Meksyku – rozmowa z br. Michałem Szczygiołem SAC

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia Meksykanie zawdzięczają ogromnemu deficytowi miłości miłosiernej – mówi pallotyn br. Michał Szczygioł z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Tenango del Aire – niedaleko stolicy Meksyku.

Więcej ...

Młodzi na rowerowej pielgrzymce do Rzymu: Pan Bóg prowadzi nas każdego dnia

2025-07-20 08:33

Vatican Media

Do Rzymu na dwóch kółkach i z sercami pełnymi wiary. Na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego jedzie rowerami grupa z diecezji siedleckiej. To młodzież z tamtejszego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Pielgrzymce przewodzi ks. Radosław Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który Radiu Watykańskiemu – Vatican News opowiedział o trudach, wyzwaniach i radościach pielgrzymowania.

Więcej ...

W intencji misji

2025-07-20 13:55

Małgorzata Pabis

- Będziemy modlić się w intencji wszystkich użytkowników dróg o bezpieczne korzystanie z pojazdów, a także o szczęśliwe podróże – powiedział ks. Zbigniew Bielas, informując o z misyjnej akcji „Jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat