Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uroczystości w Dobieszewie

Kościół w Dobieszewie

Archiwum parafii

Kościół w Dobieszewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobieszewo niewielka wioska położona na terenie gminy Łobez, należąca do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie. Gdy do parafii wiosną 2010 r. przybył nowy proboszcz ks. prał. Józef Cyrulik, sołtys Dobieszewa poinformował go o „sypiącym się dachu kościoła…”. Problem został „nazwany po imieniu” podczas wizytacji pasterskiej, którą w grudniu 2010 r. odbywał abp Andrzej Dzięga. Problem narastał.

Trzeba było zrobić projekt budowlany, uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków - trzeba wspomnieć, że kościół w Dobieszewie znajduje się w rejestrze zabytków, jako że budowla pochodzi z XV wieku. W związku z tym pojawiła się możliwość uzyskania dotacji unijnych w ramach programu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiosną 2011 r. rozpoczęły się starania i załatwianie formalności, których ciągle przybywało. Pojawiły się problemy finansowe - tzw. udział własny związany z kosztami przekraczał mocno możliwości mieszkańców wioski. Ruszyło też intensywne zaangażowanie modlitewne; w parafii działają grupy Żywego i Nieustającego Różańca. Parafia „wpisała się” w nurt praktyki „Jerycha Różańcowego” - raz w miesiącu odbywa się czuwanie modlitewne przez całą dobę. Na prośbę Księdza Proboszcza włączono w modlitwy również sprawy związane z przygotowaniem prac dotyczących tego zabytkowego kościoła.

Reklama

Wiosną 2012 r. sprawy dotyczące kapitalnego remontu dachu kościoła w Dobieszewie były już ukierunkowane na możliwość działania. W końcu nadszedł dzień, kiedy ekipa pracowników wkroczyła do akcji. Jesienią 2012 r. prace zostały szczęśliwie zakończone, potwierdzone przez kompetentne komisje i w ten sposób dzieło zostało uwieńczone sukcesem.

W tym miejscu trzeba podkreślić, jak wielu ludzi zaangażowało się w przygotowanie, a później w wykonanie dzieła. Koniecznie trzeba wspomnieć burmistrza Łobza, jego zatroskanie i towarzyszenie sprawom przez czas trwania całego procesu załatwiania i wykonania dzieła. Trzeba wspomnieć wielką troskę sołtysa w Dobieszewie oraz mieszkańców, którzy przez modlitwę i czyny społeczne wspomagali dzieło na miarę swoich możliwości. Na zakończenie prac przybył do parafii abp Andrzej Dzięga.

Uroczystość poświęcenia miała miejsce w niedzielę 3 lutego. Po powitaniu przez delegację, Ksiądz Proboszcz przedstawił historię całego wydarzenia i wynik prac. Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia, obchodząc kościół w asyście Księdza Proboszcza, ks. Pawła Niewiadomskiego, wikariusza parafii Łobez, który najczęściej służy posługą duszpasterską w Dobieszewie, kapłanów z dekanatu i delegacji mieszkańców na czele z sołtysem. Następnie sprawował Mszę św. i wygłosił Słowo Boże, podkreślając wagę wydarzenia - poczucie odpowiedzialności mieszkańców i wszystkich zaangażowanych, których wymienił w przemówieniu Ksiądz Proboszcz, w troskę o dom Boży i łączność we wspólnocie wiary. Podkreślił, jak ważne jest, by to zatroskanie o kościół, w którym wśród mieszkańców przebywa sam Chrystus w Najświętszym Sakramencie w tabernakulum, a zwłaszcza podczas sprawowania Mszy św., było autentycznym świadectwem wiary i tradycji chrześcijańskiej, jako przykład dla młodego pokolenia i dla następnych pokoleń, które będą pilnować wartości religijnych w świecie, w którym tak łatwo przychodzi zagrożenie wiary przez proces laicyzacji. Pod koniec Mszy św. Ksiądz Proboszcz jeszcze raz podziękował Księdzu Arcybiskupowi za osobiste zaangażowanie w tę piękną uroczystość, zaś Metropolita podkreślił wkład pracy i modlitwy mieszkańców i parafian, udzielając im wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-11 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przywracają swojej świątyni dawny blask

Zdjęcie starego wystroju kościoła św. Barbary w Wałbrzychu

Kronika parafii św. Barbary

Zdjęcie starego wystroju kościoła św. Barbary w Wałbrzychu

Neogotycki kościół pw. św. Barbary w Wałbrzychu był niegdyś przepiękną perłą architektoniczną. Wspaniała polichromia, a także bogate neogotyckie wyposażenie pozwalało wiernym wejść w cudowny nastrój modlitwy i zachwytu nad Bożym dziełem.

Więcej ...

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Więcej ...

Łódź: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

2024-05-23 17:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego