Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Czego żąda Pan od ciebie?

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku w styczniu Kościół obchodzi tydzień ekumeniczny, zwany Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. To bardzo piękna tradycja Kościoła powszechnego, także w Polsce. W latach 70. uczestniczyłem w spotkaniach referentów ekumenicznych w Warszawie, którym przewodniczył bp Władysław Miziołek. Współpracowała z nim s. Joanna Lossow, franciszkanka ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, która zasłużyła się w krzewieniu idei ekumenizmu w Polsce. Były to początki ruchu ekumenicznego w naszym kraju. Przybywali do nas znani teologowie z Zachodu, którzy byli prekursorami tego dzieła. Od tamtego czasu minęło sporo lat, wiele się zmieniło, wiele tematów zostało dopracowanych. Ukazały się nowe dokumenty w dziedzinie ekumenizmu.

Jedność wśród chrześcijan winna trwać przez cały czas i wyrażać się przede wszystkim w łączności duchowej i modlitewnej. Kościół katolicki to wspólnota chrześcijańska licząca ponad miliard wyznawców, ale obok nas istnieją przecież chrześcijanie niekatolicy, którzy też wierzą w Jezusa Chrystusa, choć różnimy się w pewnych sformułowaniach, i razem jako chrześcijanie stanowimy największą grupę religijną. Musimy mieć świadomość naszej chrześcijańskiej wspólnoty, wspólnoty wiary w Boskiego Założyciela religii chrześcijańskiej - Jezusa Chrystusa. Ta wiara nas łączy, ale zobowiązuje do świadectwa dawanego Chrystusowi. Widać to wyraźnie podczas pracy misyjnej na niektórych kontynentach, kiedy to współpracują ze sobą np. księża katoliccy z ewangelikami czy innymi duchownymi chrześcijańskimi. Bywając kiedyś częściej w Niemczech, miałem okazję obserwować, jak pastorzy protestanccy są zaprzyjaźnieni z księżmi katolickimi. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jesteśmy naprawdę ogromną wspólnotą i więcej nas łączy niż dzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniałem o wadze świadectwa dawanego Chrystusowi. Otóż na świecie w imię tego świadectwa giną dziś tysiące chrześcijan, prześladowanych ze względu na swą wiarę. Prześladowania te pokazują, jak wrogowie Chrystusa nienawidzą Go i Jego wyznawców, jak religia ta burzy ich partykularne interesy. Ale żeby miała swoją siłę wymaga, niestety, świadectwa. Jest to jednocześnie pewne wezwanie do tego, żebyśmy jako chrześcijanie byli razem, wspólnie się wspierali i pomagali sobie. Tego wymaga nasza wiara i tym też dajemy o niej świadectwo. Nieprzypadkowo także zapewne na hasło tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego chrześcijanie z Indii wybrali słowa: „Czego żąda Pan od ciebie?”

Reklama

Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan zawsze skłaniają nas do głębokich przemyśleń, tych dotyczących podziału wśród nas i tych związanych z realnym zagrożeniem ze strony innych religii. Obserwujemy dziś bowiem ostrą walkę z chrześcijaństwem ze strony islamu. Wydaje się, że w obliczu tego zjawiska chrześcijańskie w swych podstawach państwa europejskie czy Ameryka, które mają wpływ na międzynarodową politykę, powinny stanąć w obronie wspólnoty chrześcijańskiej na świecie, upomnieć rządzących w tych krajach i wymóc odpowiednie regulacje. Niestety, politycy, którzy dzisiaj określają się jako współczesna chadecja, czyli chrześcijanie politycznie zaangażowani, wydają się nieczuli na ideę braterstwa z chrześcijanami na świecie.

Ruch ekumeniczny jest szczególną płaszczyzną budowy solidarności chrześcijańskiej. Wszyscy musimy od siebie wymagać wiarygodnych postaw i wszyscy musimy pozwolić miłości, by nas przemieniała. Do tego wzywa nas nasza wiara, do tego nieustannie zaprasza Chrystus, który po to przyszedł na świat.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-17 14:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podhale: górale modlili się w intencji wynagradzającej za znieważenie krzyża na Giewoncie

Szift / Foter.com / CC BY

Górale w zakopiańskich kościołach modlili się wczoraj wieczorem w intencji wynagradzającej za znieważenie krzyża na Giewoncie. W ostatnim czasie na postumencie zawisła tęczowa flaga.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?