Reklama

Kultura

Rzym: Via Appia Antica zostanie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO?

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Ks. Zbigniew Chromy

Rzym, Via Appia Antica – Grobowiec Cecylii Metelii (I w. p.n.e.)

Kiedy Rzymian ciągnie na wieś, często trafiają na południowy wschód od swojego miasta, gdzie stada owiec znajdują niekończące się pastwiska, ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne prowadzą przez 2000-letnie bloki bazaltowe, a nieokiełznana różnorodność roślin zbliża się do chrześcijańskich grobowców, pogańskich świątyń i rzymskich willi. Na 4580 hektarach największego miejskiego parku regionalnego w Europie archeologia i przyroda łączą się w cieniu cedrów, cyprysów i sosen parasolowych, tworząc wyjątkową „Via Appia Antica”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 16-kilometrowe „muzeum pod gołym niebem”, które od czasów przedchrześcijańskich było „królową dróg” i rozciąga się aż do pięty włoskiego buta, zostanie wkrótce dodane do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako numer 60. dla Włoch, co jeszcze bardziej zwiększy wiodącą pozycję kraju z największą liczbą miejsc wymagających ochrony. Decyzja zostanie podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w New Delhi w niedzielę (21 lipca).

Kontrowersyjna historia

"Regina viarum" ma kontrowersyjną historię. Zapoczątkowana w 312 r. p.n.e. przez tytułowego konsula Appiusza Klaudiusza Caecusa, przez wieki gwarantowała bezpośrednie połączenie z Rzymu do Brindisi w Apulii. Imperium Rzymskie otrzymywało ważne towary ze Wschodu wzdłuż 540-kilometrowego szlaku handlowego - w tym niewolników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

6000 z nich zostało ukrzyżowanych wzdłuż Via Appia w 71 r. p.n.e. po rzymskim zwycięstwie nad armią niewolników Spartakusa. Sprawcą tego okrutnego mordu był Marek Licyniusz Krassus, teść Cecylii Metelli, którego potężny grobowiec można podziwiać do dziś na Via Appia; to tylko jedno z wielu świadectw różnych epok, które zaczynają się kilka kilometrów od Koloseum i rozciągają się na rozległy krajobraz rzymskiej Kampanii, gdzie Johann Wolfgang Goethe namalował kiedyś swój portret.

Reklama

Obowiązkowym punktem dla pielgrzymów są w szczególności kościoły i grobowce pierwszych chrześcijan, którzy w tamtych czasach byli jeszcze prześladowani: katakumby Kaliksta i Sebastiana z bazyliką o tej samej nazwie oraz katakumby Domitilli z jedyną półpodziemną bazyliką w Rzymie. Kościół San Nicola jest jedynym przykładem cysterskiej architektury gotyckiej w Rzymie.

Rewolucja w budowie dróg

Po willi i Mauzoleum Maksencjusza rozpoczyna się długi prosty odcinek rzymskiej drogi, która jest wyjątkowo dobrze zachowana. Via Appia była czymś rewolucyjnym w budowie dróg: dzięki ciasno rozmieszczonym płytom z ciosanego bazaltu była przejezdna w każdych warunkach pogodowych. Starożytny bruk zachował się do dziś w wielu miejscach, oznaczony śladami wozów, a czasem wyłożony starymi chodnikami, tak zwanymi crepidines. Niektóre odcinki drogi są zamknięte dla ruchu zmotoryzowanego - ale według krytyków jest ich zdecydowanie za mało.

Park regionalny jest łatwo dostępny dla zwiedzających. Centrum usług Appia Antica oferuje zakwaterowanie, a także mapy, wskazówki dotyczące programu wykładów i koncertów, wypożyczalnię rowerów i wycieczki z przewodnikiem pieszo, rowerem lub minicarem. Nowa multimedialna wystawa, zaprojektowana również z myślą o uzyskaniu statusu światowego dziedzictwa, odsyła odwiedzających w wirtualną podróż przez historię regina viarum.

Po willi Kwintylianów i imponującym okrągłym grobowcu "Casal Rotondo" z I wieku p.n.e., dobrym pomysłem jest podróż powrotna przez dolinę Caffarella. Tam stare rzymskie akwedukty przecinają rozległy krajobraz i pozwalają podziwiać widoki aż po góry.

Rozsławiona przez epopeję "Quo Vadis"

Reklama

Via Appia jest dobrze znana fanom literatury i kina dzięki hollywoodzkiemu eposowi "Quo Vadis" z 1951 roku, który nadal jest integralną częścią programu telewizyjnego w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia: Oparty na powieści o tym samym tytule autorstwa laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza (1846-1916), opowiada historię rzymskiego patrycjusza Marka Winicjusza, który przyjmuje raczkującą wiarę z miłości do chrześcijańskiej Ligii.

Sercem powieści z 1895 roku jest legenda o małym kościółku "Domine Quo Vadis" na początku Via Appia: to właśnie tam Jezus miał ukazać się Piotrowi, który uciekał przed cesarzem Neronem. "Domine, quo vadis?" - "Panie, dokąd idziesz?", zapytał apostoł. "Idę do Rzymu, aby mnie ukrzyżowano po raz drugi" - brzmiała odpowiedź. Następnie Piotr powrócił do Rzymu ze wstydem, aby stanąć u boku młodej wspólnoty chrześcijańskiej - i samemu zostać ukrzyżowanym.

Dzisiejsi goście małego kościoła stoją zdumieni przed białą marmurową płytą, na której można zobaczyć ślady stóp: Według legendy pozostawił je sam Jezus - jeden z wielu cudów Via Appia Antica.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-07-18 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Średniowieczny dokument z Gniezna na liście UNESCO

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dokument protekcyjny papieża Innocentego II z 1136 roku dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Decyzję o wpisie podjął Polski Komitet ds. UNEESCO.

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Kościół

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...