Reklama

Niedziela Wrocławska

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Głuszynie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

Taka forma pozwala zmobilizować do wspólnej modlitwy także nowe osoby. – Na te nabożeństwa przychodzi więcej osób niż do kościoła. Wynika to też z tego, że osoby mieszkające obok kapliczki, czują się trochę w obowiązku, aby na nim być. Sami mówią, że źle by się czuli siedząc w domu i słysząc, że tuż obok przyszli ludzie i się modlą – opowiada z uśmiechem ks. Grzegorz, dodając: - Piękne też jest to, że przychodzą osoby w różnym wieku, czasami całymi rodzinami. I jest to okazja do tego, aby przekazywać tę naszą piękną Polską tradycję młodszym pokoleniom. Wiadomo, że na frekwencję ma także wpływ pogoda. Warto też dodać, że jedna z kapliczek została niedawno przez nas odnowiona. Jest bardzo pięknym piaskowcem z pocz. XX wieku, wcześniej była zamalowana różnymi farbami, a dziś, gdy się tak modlimy to dodatkowo pojawia się radość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Forma modlitwy poza murami kościoła jest inna, to pozwala także wyrwać z tzw. monotonii: - Przy kapliczkach modlimy się inaczej niż w kościele. Można sobie pozwolić na repertuar niekoniecznie liturgiczny, nie ma wystawionego Najświętszego Sakramentu. Jest to też okazja, aby stworzyć klimat spotkania integracyjno-modlitewnego – zaznacza ks. Grzegorz Tabaka, przybliżając plan nabożeństwa. – O godz. 20:00 rozpoczynamy pieśnią, później kilka słów wstępu, tak, aby wprowadzić wszystkich w klimat nabożeństwa, następnie śpiewamy Litanię Loretańską przy akompaniamencie gitary, później śpiewamy jeszcze jedną pieśń, modlimy się dziesiątką różańca, jest opowiadanie z morałem na „dobranoc” i nasze nabożeństwo kończymy Apelem Jasnogórskim – opowiada proboszcz z Głuszyny.

Warto kultywować naszą piękną pobożność maryjną i zobaczyć, czy w naszych kościołach parafialnych, filialnych przy krzyżach i kapliczkach jest organizowana wspólna modlitwa Litanią Loretańską. A jeśli nie ma, to może warto na nowo wskrzesić ducha modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej?

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj