Reklama

Polska

Kard. Nycz: prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu

Katarzyna Artymiak

Wolność sumienia nie jest nadawana ustawowo, a jedynie potwierdzana przez zapisy w Konstytucji. Wyrazem i skutkiem tego prawa jest klauzula sumienia. Jeśli ma być prawem prawdziwym, a nie iluzorycznym, nie można pozbawiać żadnego lekarza czy pielęgniarki prawa do korzystania z niej - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie na zakończenie procesji Bożego Ciała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warszawski przypomniał także, że tegoroczna procesja kończy się w miejscu, gdzie Jan Paweł II spotykał się z Polakami i wypraszał dla nich Ducha Świętego, a także wołał, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Podkreślił, że udział w procesji jest wyznaniem wiary w Syna Bożego, a jednocześnie wołaniem wraz z uczniami zmierzającymi do Emaus: „Zostań z nami, Panie”.

Hierarcha przypomniał słowa Chrystusa „Aby byli jedno” i zaapelował do wiernych o budowanie jedności w rodzinach, we wspólnotach i w całej ojczyźnie. Przypomniał, że tym, który chce w szczególny sposób służyć jedności, jest Kościół. - Wszelkie próby dzielenia Kościoła na otwarty i zamknięty są bezsensowne. Kościół jest wieczernikiem otwartym i zapraszającym wszystkich, bo Chrystus umarł za wszystkich. Na kogo ma być zamknięty? Przecież nie na grzeszników, bo nie byłoby w nim miejsca dla nas. Musimy być wspólnotą otwartą na Słowo Boże, Ewangelię, na grzeszników i na świętych. Kościół żyjący w rodzinach musi być otwarty na nowe życie – powiedział kard. Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że misją Kościoła jest przypominanie o nie podlegających negocjacjom czy głosowaniom wartościach moralnych, które nie są wymysłem hierarchów, ale są ogólnoludzkie i stoją u podstaw prawa naturalnego. Do nich należy troska o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, niezbywalna godność każdego człowieka oraz rodzina zbudowana na fundamencie małżeństwa mężczyzny i kobiety. Dodał, że do tego podstawowego katalogu wartości należy wolność religijna i wolność sumienia.

Zauważył, że zwłaszcza ta ostatnia wartość jest dziś szczególnie atakowana. - Wolność sumienia nie jest nadawana ustawowo, a jedynie potwierdzana przez zapisy w Konstytucji. Wyrazem i skutkiem tego prawa jest klauzula sumienia w odniesieniu do takich zawodów i powołań jak lekarz, pielęgniarka i położna – powiedział metropolita warszawski.

Reklama

Dodał, że jeśli klauzula sumienia ma rzeczywiście gwarantować wolność sumienia przedstawicieli tych zawodów, a nie być jedynie pustym sloganem, to prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu.

Kard. Nycz stwierdził, że alergiczna wręcz niechęć do publicznej dyskusji na ten właśnie temat jest niezrozumiała. Zwracając się do pacjentów zapewnił, że żaden lekarz traktujący swoją pracę jak powołanie nigdy nie pozostawi człowieka chorego i cierpiącego bez pomocy.

Na zakończenie dodał, że ten rodzaj służby Kościoła nie podoba się wszystkim, a prąd relatywizmu moralnego idzie przez Europę. Mimo to, Kościół zawsze będzie stał na straży niezmiennego prawa, bo do tego powołał go Chrystus. Wyrazem tego trwania na straży wartości są procesje Bożego Ciała, podczas których wierni dają wyraz swojemu przywiązaniu do wiary.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Bezpośrednio po Eucharystii z archikatedry wyruszył Krakowskim Przedmieściem orszak duchowieństwa, wspólnot, stowarzyszeń i licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy. Najświętszy Sakrament nieśli kolejno biskupi warszawscy. Jako pierwszy monstrancję niósł kard. Kazimierz Nycz, następnie bp Rafał Markowski, bp Józef Górzyński i bp polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach. Pierwszy z nich, wzniesiony przed akademickim kościołem św. Anny przez studentów zrzeszonych w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego, przedstawiał młodzież zgromadzoną wokół papieża Jana Pawła II podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny.

Drugi, zbudowany przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przez rzemieślników, przedstawiał krzyż Romualda Traugutta przy Forcie Legionów i Bramę Straceń Cytadeli Warszawskiej.

Reklama

Trzeci ołtarz stanął na rogu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Przedstawiał figurę Chrystusa dźwigającego krzyż spod warszawskiego kościoła św. Krzyża. Zbudowali go nadzwyczajni szafarze Eucharystii. Ostatni ołtarz, zbudowany przez żołnierzy, stanął na pl. Piłsudskiego. Przedstawiał pomnik ofiar pomordowanych na wschodzie znajdujący się przed kościołem oo. bonifratrów.

W orszaku obok duchownych szli przedstawiciele Stowarzyszenia Fides et Ratio, Bractwa Kurkowego, Zakonu Maltańskiego, Archikonfraterni Literackiej i Rycerzy Jana Pawła II, którzy nieśli relikwie patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa i figurę Matki Bożej Łaskawej. Hasłem tegorocznej procesji jak i całego roku liturgicznego, były słowa „Wierzę w Syna Bożego”.

W procesji wzięło udział ok. 20 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-19 15:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: kard. K. Nycz spotkał się w Moskwie z patriarchą Cyrylem

Kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

W czwartek 12 września kard. Kazimierza Nycza przyjął na audiencji patriarcha moskiewskiej i całej Rusi Cyryl w klasztorze św. Daniela – najstarszym prawosławnym monasterze w Moskwie, będącym rezydencją patriarchy i siedzibą Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Na spotkaniu był również obecny nuncjusz apostolski w Rosji abp Celestino Migliore.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?