Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: świadectwo to nie kazanie, to ukazanie

2024-04-11 16:22
Kard. Grzegorz Ryś

Episkopat Flickr

Kard. Grzegorz Ryś

Świadectwo nie jest kazaniem, jest ukazaniem. Świadectwo jest takim przekazem prawdy, który jest wpisany w osobę, postępowanie, działanie - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentując dzisiejszą Ewangelię, kard. Grzegorz Ryś w homilii wskazał na trzy wymiary misji Jezusa. „Pierwszy to ten, że daje świadectwo, świadczy o tym, co widział i słyszał. Kto przyjął Jego świadectwo potwierdził, że Bóg jest prawdomówny” - podkreślił metropolita łódzki.

Drugim elementem misji Chrystusa jest przepowiadanie słowa, a trzecim udzielanie Ducha Świętego. „Ten, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże - zaznaczył kard. Grzegorz Ryś. Razem ze słowem udziela Ducha Świętego. Dosłownie, gdybyśmy chcieli przetłumaczyć to zdanie centralne, to ono brzmi tak: ‘ten, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże, ponieważ bez miary udziela Ducha’ (J 3,34). Taki jest zapis grecki tego tekstu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzy wymiary misji Jezusa są wyznacznikiem działania i misji ewangelizacyjnej chrześcijan. „Nas też najpierw obowiązują dwa pierwsze dary - świadectwo i słowo. Świadectwo nie jest kazaniem. Świadectwo jest ukazaniem. Świadectwo jest takim przekazem prawdy, który jest wpisany w osobę, postępowanie, działanie. Nic nie musisz mówić, wystarczy, że ludzie ciebie widzą i prawdę pokazujesz tym, kim jesteś, jak żyjesz” - podkreślił metropolita łódzki.

Kard. Grzegorz Ryś przypomniał, że „wszystkie dokumenty papieskie mówią o tym, że świadectwo jest początkiem ewangelizacji. Dlaczego? Dlatego, że człowiek, który się zderza ze świadectwem, odnajduje w sobie pytania: Dlaczego ktoś tak, a nie inaczej postępuje? Dlaczego ktoś tak, a nie inaczej żyje? Dlaczego ktoś jest takim, a nie innym człowiekiem?”.

Kiedy te pytania rodzą się w człowieku, a potem zostają przez niego wypowiedziane przychodzi czas na głoszenie słowa. „Po świadectwie jest słowo, ale tym, który tak naprawdę dokonuje przemiany, nie jest ani świadek, ani przepowiadacz, tylko Duch Święty. Świadectwu i słowu towarzyszy Duch udzielany przez Pana Boga bez ograniczeń, jeśli tylko jesteśmy Bogu posłuszni, jeśli przepowiadamy to, co On nam zleca, jeśli podejmujemy misję, którą On nam zleca, jeśli działamy w posłuszeństwie” - mówił kard. Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki podsumował: „jest w tym słowie jak widać zobowiązanie - jak nie jesteś świadkiem, to nie gadaj - ale jest też obietnica: jak jesteś świadkiem i przepowiadasz w posłuszeństwie Bogu, to temu będzie towarzyszył Duch Święty bez żadnych ograniczeń i będzie dokonywał cudów przez ciebie i twoje słowo”.

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. W koncelebrze znalazło się około 80 kapłanów. Podczas Eucharystii śpiewał chór „Alla camera” z Grudziądza.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst