Reklama

Kościół

Jasna Góra - tu nieustannie „dzieje się” Boże Miłosierdzie

Monika Książek

- Jasna Góra jest takim miejscem, gdzie Boże Miłosierdzie „dzieje się” nieustannie, a jego szczególnym zdrojem są nasze konfesjonały - zauważają paulini, w których charyzmat szczególnie wpisane jest jednanie człowieka z Bogiem i między sobą. W ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 20 tys. 522 godziny, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie sakramentu pojednania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Dariusz Nowicki, paulin powołany przez papieża Franciszka Misjonarz Miłosierdzia przypomina, że misję tego miejsca i posługujących tu paulinów wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Zauważa, że „strumienie miłosierdzia otwierają się najbardziej w konfesjonale, gdzie człowiek wraca do Boga i zanurza się w Jego miłosierdziu”. - Przy Matce Bożej to kruszeją najwięksi grzesznicy. Ona tu przyciąga ludzi i prowadzi do kratek konfesjonału, do swojego - mówi paulin.

- Jedna z sióstr posługujących na Jasnej Górze opowiedziała mi o pewnym gangsterze z Poznania, który trafił tu na Mszę św., podczas której głosiłem słowo Boże, coś w tym człowieku pękło, poszedł do spowiedzi, potem przywiózł tu żonę i mówił, że przywiezie też innych pogubionych w życiu - opowiada jeden z zakonników, o. Jakub. Podkreśla też, że mocy kapłaństwa doświadcza będąc kierownikiem duchowym, kiedy widzi, „jak powstają z cierni grzechów osoby, jak małżeństwa są uzdrawiane, jak małżeństwa wracają do siebie”. O. Nowicki przekonuje, że Miłosierdzie Boże jest niewyczerpane, bo to „Miłość, która kocha wciąż kolejny raz”. - Miłość może być zraniona, ale Miłosierdzie każe kochać jeszcze raz, bo taki jest Bóg. My możemy miłość zakłamywać, kuleć w niej, przekreślać ją, ale Bóg jak w przypowieści o Miłosiernym Ojcu wciąż na nowo zagarnia nas w swoje kochające ramiona - podkreśla zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niejako pierwszym krokiem wejścia w tajemnicę miłosierdzia jest doświadczenie obecności Matki. Jakby Maryja brała nas jak dziecko za rękę i podprowadzała do Jezusa pełnego Miłosierdzia, który oczekuje naszego zaufania i wejścia w głębszą z nim relację - mówi kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak.

W drodze na Święto Miłosierdzia do Krakowa - Łagiewnik przez Jasną Górę - tak najkrócej można scharakteryzować grupy pielgrzymów zagranicznych, którzy w przededniu Niedzieli Miłosierdzia modlili się tutaj. Wszyscy, jak bp Tulio Rivera z Gwatemali, podkreślali, że ta pielgrzymka do Polski to dla nich ważnym przeżyciem ze względu na ich miłość i szacunek do św. Jana Pawła II i kult Bożego Miłosierdzia.

Reklama

W święto Miłosierdzia Bożego, przy wszystkich kościołach Częstochowy pojawił się wizerunek Jezusa Miłosiernego. Pierwszy umieszczono na murach jasnogórskiego Sanktuarium. Z oddolnej inicjatywy świeckich zostało przygotowanych ponad 70 banerów ukazujących z obraz znajdujący się w krakowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Główną intencją inicjatorów tej akcji jest uwielbienie Jezusa w tajemnicy Jego Miłosierdzia, uczczenie święta Miłosierdzia oraz przypomnienie ludziom obietnic, jakie Pan Jezus złożył św. Siostrze Faustynie w związku z kultem Bożego Miłosierdzia.

- Żeby ten wizerunek „wołał” wszystkich, i tych, co wchodzą do kościoła, i tych, którzy może przechodzą obok, może nawet pełni obojętności, niewiary, a może i wrogości wobec Kościoła, ze Jezus jest, ze Jezus czeka, ze swoim przebaczeniem, że jest gotowy wejść z nami w relacje pełna miłości - mówi o. Pastusiak.

Na banerach został umieszczony też kod przekierowujący na stronę internetową, na której będzie można włączyć się w odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, przeczytać fragmenty „Dzienniczka” siostry Faustyny, wysłuchać świadectw ludzi o Bożym Miłosierdziu.

Obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w górnej części kaplicy Matki Bożej (na piętrze ponad przedsionkiem), w dawnym chórze zakonnym. W 1998 r. wykonano tam marmurowy ołtarz do wystawienia Najświętszego Sakramentu, w centrum zaś umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Krystynę Kwiatkowską. W miejscu tym najczęściej uczestniczą teraz we Mszy św. grupy zagraniczne. Dziś Kaplicy Miłosierdzia Bożego modlą się częstochowianie i wierni, którzy uczestniczyli w Eucharystii na Jasnej Górze.

Sama Apostołka Bożego Miłosierdzia s. Faustyna Kowalska miała wielki kult do Matki Bożej Jasnogórskiej. Dwukrotnie modliła się na jasnej Górze: „wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” - napisała w „Dzienniczku”.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-04-07 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ok. 2,5 mln pielgrzymów odwiedziło w 2022 r. Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Około 2,5 miliona pielgrzymów przybyło w 2022 r. na Jasną Górę. To znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy sanktuarium odwiedziło 1,6 mln osób. „Był to rok powstania po pandemicznych obostrzeniach” – oceniają paulini.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli