Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Archiwum IPN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całym kraju organizowane są uroczyste apele i spotkania poświęcone pamięci żołnierzy niezłomnych.

Centralne uroczystości w Łodzi odbędą się w samo południe przy Pomniku Ofiar Komunizmu znajdującym się naprzeciwko XII Liceum Ogólnokształcącego (al. Karola Anstadta 7). W rocznicy wezmą udział przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, kościelnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Nieco później na Cmentarzu Komunalnym „Doły”, odbędzie się zapalenie zniczy na grobach ofiar komunizmu ekshumowanych przez IPN. Z kolei w budynku XII LO nastąpi prezentacja wystawy zatytułowanej „Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie” oraz wykład na temat podziemia antykomunistycznego. Uczniom liceum, mieszczącego się w dawnym budynku gestapo, zostanie przekazany nowy komiks edukacyjny zatytułowany „Warszyc”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 r. Są oni nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę. 1 marca to data symboliczna, gdyż tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.

Reklama

Oficjalne uroczystości państwowe rozpoczną się 1 marca o godz. 9.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Częścią obchodów będzie Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci, gdzie wykonywano egzekucje. Dalsza część uroczystości odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, który jest miejscem spoczynku i upamiętnienia wielu Żołnierzy Wyklętych, a Mauzoleum – symbolem ich odwagi i męstwa. Uroczystości państwowe zakończy Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych odmówiony przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w wielu miasta województwa łódzkiego.

Centralne uroczystości w Łasku, z udziałem Burmistrza Łasku i Dowódcy Bazy Lotnictwa, odbędą się w samo południe na Placu 11 Listopada. Także kolejne dni przyniosą utrwalenie pamięci o bohaterach. We wtorek 5 marca w budynku XLII Liceum Ogólnokształcącego (ul. Stawowa 28) odbędzie się wykład Artura Ossowskiego zatytułowany„Stanisław Sojczyński – jeden z Żołnierzy Wyklętych” oraz przekazanie uczniom komiksu edukacyjnego „Warszyc”, zaś tego samego dnia w Zakładzie Karnym nr 1 (Beskidzka 54) odbędzie się wykład Pawła Wąsa „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater niezłomny”. Obydwa wydarzenia organizuje Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-01 08:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Matki, który trwa nieustannie

Taylor Harding

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj