Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Na skrzyżowaniu kultur

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodowy Zespół Tańca Ludowego Barvinok z Ukrainy oraz Zespół Pieśni i Tańca Poltex z Łodzi zaprezentowały swoje tańce narodowe.

Podczas koncertu „Na skrzyżowaniu kultur UA _ PL” w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a wcześniej także na scenie Pałacu Młodzieży w Łodzi, wystąpili uczestnicy międzynarodowego projektu, którego ideą jest bardzo ważna myśl w obliczu agresji Rosji na Ukrainę: „Jest kultura ukraińska, jest naród ukraiński i jest Niepodległa Wolna Ukraina!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas koncertu przeplatały się ludowe tańce ukraińskie i polskie. Dużą część spektaklu stworzył realizowany przez zespół Barvinok artystyczny projekt „Jesteśmy z Ukrainy!”. Dzięki niemu widzowie zanurzyli się w barwny świat ukraińskiej sztuki choreograficznej, poprzez taniec ludowy i śpiew. Zwiedzili wszystkie regiony Ukrainy, zobaczyli wirtuozowskie ruchy techniczne niepodlegające prawom natury, a przede wszystkim poczuli charakter, ducha i tradycje narodu ukraińskiego. - Tak jak dzisiaj pięknie mogliśmy się spotkać na skrzyżowaniu kultury ukraińskiej i polskiej, ale wszystko to co dzisiaj zobaczyliśmy na scenie, nie mogłoby się ziścić tutaj, gdyby nie ich wspaniali mistrzowie. Przyznam, że dzisiejszy występ wstrzymał dech w piersi, dawno takiego czegoś nie widzieliśmy na scenie, a dodam, że Barvinok po pięciu latach gości na naszej scenie. Dziękujemy im bardzo za tą niesamowitą prezentację i ducha narodu ukraińskiego! – mówił Adam Kocher, pomysłodawca cyklu koncertów „Na skrzyżowaniu kultur” i dyrektor Pałacu Młodzieży w Łodzi.

Narodowy Zespół Tańca Ludowego Barvinok powstał w 1993 r. w Ługańsku na Ukrainie. Jest zespołem tańca ludowego, w jego repertuarze znajdują się choreografie zaczerpnięte z tradycji ludowych różnych regionów Ukrainy i narodów świata. W 2014 r. w związku z działaniami wojennymi w Donbasie i zajęciem terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską, część zespołu przeniosła się do Kijowa. Obecnie działa przy Szkole Artystycznej w Sofijewskiej Borszczagiwce w obwodzie kijowskim a jego uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat. Osobną część stanowi Zespół Tańca Ludowego „Barvinok-Koncert”, który powstał rok temu i składa się z absolwentów. W jego skład wchodzą profesjonalni artyści w wieku od 18 do 30 lat. Obydwa zespoły charakteryzują się wysokim poziomem wyksztalcenia choreograficznego. W tym roku zespół Barvinok odbywa tournée po krajach Europy: Szwajcarii, Francji, Niemczech i Polsce.

Reklama

Z kolei Zespół Pieśni i Tańca Poltex działa w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi pod kierownictwem artystycznym pani Iwony Brzezińskiej. Zespół ze swojego bogatego ponad 60-letniego repertuaru, zaprezentował podczas koncertu choreografie prezentujące tańce ludowe kilku regionów Polski.

Projekt „Na skrzyżowaniu kultur” to międzynarodowe działania edukacyjno-kulturalne, których realizacja jest zaplanowana w terminie od początku 2023 r. do końca sierpnia 2025 r. Projekt ten jest współorganizowany przez Fundację Promocji i Wspierania Twórczości Convivo oraz Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi pod patronatem Międzynarodowej Sieci Współpracy Together For Youth - Razem dla Młodzieży w ramach projektu „Na skrzyżowaniu kultur”.

Głównym celem projektu jest wzajemne poznawanie kultur różnych narodów na świecie poprzez realizacje koncertów, spektakli, widowisk muzycznych i teatralnych, wystaw i ekspozycji sztuk pięknych, wystaw fotograficznych, projektów filmowych, działań edukacyjnych i innych zadań twórczych z udziałem młodzieży oraz dorosłych artystów z różnych państw świata.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-02-19 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bieg dla Powstańców Warszawskich

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem"

2024-05-06 13:36

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Więcej ...

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?